Kobieta obgryza paznokcie
© Lili/Fotolia.com

Domowe sposoby na zastrzał: okłady i kąpiele

Kobieta obgryza paznokcie
© Lili/Fotolia.com

Zastrzał to stan zapalny w okolicy palca lub śródręcza. W jego wyniku powstaje następnie ropień. Zastrzał jest zwykle wynikiem zadrapania, ukłucia lub innego urazu opuszki lub okolic paznokcia, a następnie wniknięcia w to miejsce bakterii.

 

Zastrzał pojawia się w wyniku m.in.:

  • obgryzania paznokci,
  • obrywania lub obgryzania skórek,
  • zbyt krótkiego obcinania paznokci,
  • zadrapania lub nakłucia palca,
  • wrastającego paznokcia,
  • nieprawidłowego obcinania paznokci.

Zazwyczaj zastrzał nie wymaga interwencji lekarza i można sobie z nim poradzić stosując domowe leczenie.

Zastrzał – domowe sposoby

Leczenie domowe zastrzału można przeprowadzić na kilka sposobów:

 

1. Okłady z sody oczyszczonej – posyp wilgotny wacik sodą oczyszczoną, a następnie przykładaj do miejsca stanu zapalnego;

2. Moczenie w szałwii – przygotuj napar z szałwii: zalej łyżkę suszonej szałwii wrzątkiem, zaparzaj przez 15 minut pod przykryciem, po czym pozostaw do ostygnięcia. Odcedź, a następnie mocz palec w naparze – odkaża i ma właściwości antybakteryjne.

3. Moczenie w mydlinach – naskrob trochę szarego mydła i rozpuść w ciepłej wodzie. Mocz palec w mydlinach, które złagodzą stan zapalny i ułatwią wypływ ropy.

4. Maść ichtiolowa – kupisz ją w aptece za około 3 złote. Nakładaj 1-2 razy dziennie w ciągu dnia na zastrzał. Ma działanie przeciwzapalne.

5. Solna kąpiel – zalej łyżkę soli szklanką ciepłej wody. W takim roztworze solnym mocz palec. Potem możesz jeszcze dodatkowo posmarować go maścią ichtiolową.

 

Jeśli mimo zastosowania tych sposobów domowego leczenia zastrzał nie ustąpi w ciągu kilku dni, udaj się do lekarza – czasami nie da się uniknąć interwencji chirurga czy antybiotyków, choć jest to naprawdę bardzo rzadkie.


 

Więcej na temat manicure
Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04