Podeszwa stopy
©koszivu/Fotolia

6 domowych sposobów na bóle stóp

Podeszwa stopy
©koszivu/Fotolia

Bóle stóp mogą być konsekwencją nadmiernego obciążenia nóg – warto wówczas wypróbować domowe metody leczenia dolegliwości. Na bóle stóp mogą pomóc masaże, zimna i ciepła woda, a także proste ćwiczenia.

Bóle stóp – domowe sposoby leczenia

Jeśli ból stopy spowodowany jest obtarciem przez obuwie, zbyt długim spacerowaniem lub stojącym trybem pracy, można wypróbować domowe sposoby leczenia dolegliwości.

 

1. Moczenie stóp w osolonej wodzie

Na bóle stóp może pomóc trzymanie nóg w ciepłej, osolonej wodzie, a później płukanie ich pod chłodną wodą. Następnie warto wsmarować w bolące stopy krem nawilżający.

 

2. Masaż na bóle stóp

Na ból pod stopą, kłucie w stopie, może pomóc masaż stóp, który warto wykonać zaraz po ich wymoczeniu w osolonej wodzie. Pod stopy dobrze jest podłożyć np. piłkę i przesuwać stopę do przodu i w tył, tak, aby cała stopa była masowana. Dobrą inwestycją jest zakup masażera do stóp z podczerwienią. Masaż w wodzie połączony z wibracjami przynosi niemal natychmiastową ulgę.

 

3. Lód i woda kolońska

Do bolących stóp warto przyłożyć kostki lodu owinięte w bawełnianą ściereczkę i pocierać nimi stopy. Po ochłodzeniu nóg osusza się je i naciera wodą kolońską.

 

4. Na kłucie w stopie pomoże zimna i ciepła woda

Najpierw należy przez około 5 minut moczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku eterycznego, np. eukaliptusowego. Później warto polewać stopy naprzemiennie strumieniem zimniej i ciepłej wody – przez około 5 minut.

 

5. Na bóle stóp – peeling cukrowy

Do miski należy wlać około 2 litry ciepłej wody, ¼ szklanki oliwy z oliwek i ¼ szklanki cukru i wszystko wymieszać. Następnie do miski wkłada się stopy i masuje okrężnymi ruchami przez około 5 minut.

 

6. Bolące stopy – proste ćwiczenie

Na ból stóp spowodowany przemęczeniem nóg może pomóc także proste ćwiczenie – wystarczy po podłodze porozrzucać chusteczki higieniczne, a następnie je pozbierać, używając w tym celu wyłącznie stóp.

 

Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04