Dzbanek z jagodami
Pixabay/jill111/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Domowe metody na biegunkę: czekolada, jagody, koniczyna i pierwiosnek

Dzbanek z jagodami
Pixabay/jill111/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Biegunka to oddawanie płynnego stolca co najmniej trzy razy na dobę. Biegunka może prowadzić do odwodnienia i utraty elektrolitów (soli mineralnych), dlatego trzeba ją jak najszybciej zwalczyć.

1. Czekolada na problemy z wypróżnianiem

Jeśli masz problemy z biegunką, pomóc może ci czekolada. Najlepiej wybrać wyrób o znacznej zawartości kakao (minimum 50%). Związki polifenolowe zawarte w ziarnie kakaowym, takie jak garbniki, mają działanie zapierające. Tłuszcz, cukier i brak błonnika nie usprawniają pracy jelit. Na biegunkę może pomóc również wypicie kakao (z mlekiem i cukrem).

Czarne jagody na biegunkę

Jeśli masz możliwość, jedz jagody świeże lub suszone. Sok z jagód jest niezastąpiony w domowej walce z biegunką. Oczywiście, najlepszy jest sok domowy, jeśli jednak nie masz takiego, kupując produkt, przeczytaj dokładnie skład – jagody powinny być na pierwszym miejscu (będzie to oznaczało, że jest ich najwięcej w produkcie). Zaopatrzyć możesz się również w napar z jagód suszonych. Zawarte w owocach antocyjany utrudniają wchłanianie szkodliwych substancji w jelitach.

Produkty o niskiej zawartości błonnika pomogą pozbyć się biegunki

Na czas biegunki zrezygnuj z pełnoziarnistego pieczywa, ryżu, makaronu. Wybierz pieczywo pszenne, suchary, krakersy, biały ryż. Jedz również galaretki owocowe, budyń, kisiel, a także gotowane warzywa: ziemniaki, marchew, pietruszkę, seler.

Pierwiosnek zwyczajny i koniczyna w walce z biegunką

  • 50 gramów suszonych liści pierwiosnka zwyczajnego zalej litrem wrzącej wody. Ostudź, odcedź i pij trzy razy dziennie. Napar z pierwiosnka zwyczajnego codziennie należy przygotowywać świeży.
  • 50 gramów suszonej koniczyny zalej litrem zimnej wody. Zagotuj i odstaw na pięć minut. Pij tak często jak napar z pierwiosnka.

 

Jeśli pomimo zastosowanych sposobów po trzech dniach biegunka nadal cię meczy, koniecznie wybierz się do lekarza.

 

Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33