babka jajowata
Flickr/Joshua Tree National Park/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Czy babka jajowata jest skuteczna na zaparcia?

babka jajowata
Flickr/Joshua Tree National Park/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Babka jajowata skutecznie wpływa na zaparcia i doskonale wspomaga pracę jelit, przywracając ich prawidłową aktywność. To naturalne lekarstwo, które nie powoduje skutków ubocznych.

Jak rozpoznać babkę jajowatą?

Babkę jajowatą możemy odnaleźć na terenach podmokłych i nasłonecznionych. Jej liście mają charakterystyczny, lancetowaty kształt, występuje na nich lekkie owłosienie. Kwiaty rośliny mają kolor jasnozielonożółty.

Działanie babki jajowatej

Nasiona i łupiny babki jajowatej zawierają substancję, która pod wpływem wody wytwarza spore ilości śluzu. Dzięki temu zzawarta w jelitach masa kałowa ulega zmiękczeniu i spulchnieniu. Powoduje to lepszą pracę jelit, co ułatwia wypróżnienie.

Jak spożywać babkę jajowatą?

Babkę należy spożywać w postaci nasion przy piciu czy jedzeniu. Nie wolno jeść jej samej. Jest świetnym dodatkiem do zup, czy sosów gdyż powoduje ich zgęszczanie. Łupiny możemy dodawać do mleka, jogurtu, płatków i owoców. Jeśli chcesz uzyskać efekt w leczeniu zaparć i biegunek spożywaj babkę jajowatą przy każdym posiłku przez kilka dni. Pamiętaj, aby podczas kuracji pić dużą ilość płynów, bo nieprzestrzeganie tego może skończyć się bólami głowy, brzucha, a także odwodnieniem.

Napar z babki jajowatej

Łyżkę nasion zalej szklanką gorącej wody i odstaw na 20 minut. Po tym czasie możesz wypić napar. Tak przygotowaną babkę możemy przyjmować 2 razy dziennie. Napar można również wykonać z łupin babki jajowatej: 1-2 łyżeczki rozpuść w szklance dowolnego płynu i wypij.

 

Przeciwwskazania do stosowania babki jajowatej

Leku nie można podawać pacjentom cierpiącym na:

  • cukrzycę,
  • niedrożność przewodu pokarmowego,
  • zespół jelita olbrzymiego,
  • bóle brzucha,
  • nudności i
  • wymioty.

 

Ponadto babki jajowatej nie należy stosować przy problemach z przełykiem, niediagnozowanych krwawieniach z odbytu, zaburzeniach gospodarki wodno-elektrolitowej. 100 gramów nasion babki jajowatej kosztuje około 4 zł. 100 gramów łupin babki jajowatej kosztuje około 8 złotych.


Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29