Pęk kwiatów i ziół.
Image by LifetimeStock.com

Bogactwo naturalnego błonnika – babka jajowata

Pęk kwiatów i ziół.
Image by LifetimeStock.com

Babka jajowata stosowana jest w przypadku problemów z układem wydalniczym. Nasiona babki jajowatej są źródłem naturalnego błonnika, który pobudza perystaltykę jelit i wspomaga odchudzanie.

 

Babka jajowata ma wąskie lancetowate liście, pokryte delikatnym owłosieniem. Z rozety babki jajowatej wyrastają drobne żółto-zielone kwiaty, które z czasem przekształcają się w torebkę z jasnobrunatnymi nasionami. W nasionach babki jajowatej znajdują się fitosterole, cukry, alkaloidy, śluzy i olejki.

Działanie babki jajowatej

Najcenniejszym składnikiem zawartym w babce jajowatej jest błonnik. Jest to ten sam typ naturalnego błonnika, który znaleźć można np. w siemieniu lnianym czy chociażby w otrębach owsianych. Zasługą błonnika jest usuwanie treści zalegających w jelitach i oczyszczanie organizmu z toksyn. Babka jajowata działa jak środek przeczyszczający, ułatwia wypróżnianie i wspomaga pracę jelit. Jest zalecana w przypadku zatwardzeń i biegunek.

Zastosowanie babki jajowatej

Babkę jajowatą można stosować przy dolegliwościach związanych z funkcjonowaniem układu wydalniczego. Pomaga w leczeniu hemoroidów. Działa osłaniająco w chorobie wrzodowej. Zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej serca. Babka jajowata obniża ciśnienie krwi i cholesterol. Jest sposobem na złagodzenie zapalenia jelit oraz napadów towarzyszących zespołowi jelita drażliwego. Błonnik zawarty w babce jajowatej sprawia, że jest ona ceniona przez osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Babka jajowata pomaga utrzymać właściwą wagę, ponieważ oprócz właściwości oczyszczających błonnik zawarty w babce jajowatej zmniejsza poczucie łaknienia i daje poczucie sytości.

Skutki niepożądane stosowania babki jajowatej

Działania niepożądane, jakie mogą pojawić się po zastosowaniu babki jajowej to typowe reakcje alergiczne, np., katar, kaszel lub opuchlizna powiek. Rzadziej pojawiają się dolegliwości takie jak bóle brzucha, głowy lub mdłości. Babki jajowatej powinny unikać osoby, które mają problem z niedrożnością jelit.

 

Przeładuj

Z okazji urodzin Party.pl Izabela Janachowska wybrała cztery najpiękniejsze suknie ostatnich czterech lat!

zobacz 01:53