liście aloesu
©Lev/Fotolia

Aloes – zastosowanie i przeciwwskazania

liście aloesu
©Lev/Fotolia

Substancje znajdujące się w liściach aloesu leczą trądzik, pomagają poradzić sobie ze skutkami zbyt intensywnego opalania, dostarczają wielu witamin, mikro- i makroelementów. Choć aloes jest naturalnym lekiem, istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Należą do nich ciąża oraz karmienie piersią.

Działanie soku z aloesu

Liście aloesu wydzielają sok, który ma korzystny wpływ na wygląd skóry: łagodzi skutki poparzeń (w tym poparzeń słonecznych), przyspiesza gojenie się ran, leczy trądzik, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, leczy choroby dziąseł i jamy ustnej, poprawia też elastyczność skóry. Ponadto przyjmowany doustnie ma działanie przeczyszczające i obniża stężenie cukru we krwi. Dostarcza też witamin (m.in. A, C, E, witamin z grupy B), kwasów tłuszczowych oraz wapnia, cynku, potasu, selenu, magnezu i chromu. Oczyszcza też organizm, poprawia przemianę materii i perystaltykę jelit oraz wzmacnia odporność.

Pod jaką postacią można przyjmować aloes?

Aloes stosuje się zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Z hodowanych w doniczce roślin można samodzielnie przygotować nalewkę lub wino aloesowe. Świeże liście można także stosować do przemywania skóry lub do sporządzenia maseczki. W aptekach dostępne są również sok i żel z aloesu oraz aloes w kapsułkach. Wyciąg z aloesu jest także popularnym składnikiem wielu kosmetyków, m.in.: szamponów, kremów, balsamów, past do zębów, kosmetyków do kąpieli.

Picie aloesu a ciąża i karmienie piersią

Mimo korzystnego wpływu soku i nalewki z aloesu na zdrowie, przeciwwskazaniami do picia ich są ciąża oraz karmienie piersią. W przypadku nalewki oczywistym powodem jest zawarty w niej alkohol. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można wypić w ciąży, dlatego należy zrezygnować z niego całkowicie.

 

Kolejną przyczyną, dla której suplementy diety z zawartością aloesu nie są wskazane dla kobiet w ciąży, jest fakt, że aloes zawiera żeńskie hormony, estrogeny. Badania prowadzone na szczurach pokazały, że u samic, którym regularnie podawano wyciąg z aloesu, stężenie estrogenów we krwi było wyraźnie wyższe niż u tych, które go nie przyjmowały (zobacz badania).

 

W związku z tym, że estrogeny są szczególnie intensywnie wydzielane podczas ciąży, dodatkowa suplementacja tych hormonów powinna zawsze wynikać z zaleceń lekarza i przebiegać pod jego kontrolą. Ich nadmiar może doprowadzić do szeregu przykrych objawów: powiększenia piersi, przybierania na wadze, obrzęków, bólu głowy, nudności i wymiotów.

 

Ponadto aloes ma działanie przeczyszczające. Przyjmowanie go w ciąży może wypłukiwać wodę i zakłócać równowagę elektrolitową organizmu. Lek na występujące w ciąży zaparcia zawsze należy wybierać w porozumieniu z lekarzem prowadzącym ciążę.

 

Również na czas karmienia piersią należy zrezygnować z picia aloesu. Zawarte w soku z aloesu substancje przenikają do mleka matki. Wypite wraz z mlekiem przez dziecko mogą wywoływać u niego biegunki i wymioty oraz dostarczać mu niepotrzebnych hormonów.

 

Jeśli nie chce się całkowicie rezygnować na czas ciąży i karmienia piersią z dobrodziejstw aloesu, należy stosować go zewnętrznie, np. w formie toników i maseczek do twarzy.

Przeładuj

Natasza Urbańska będzie pracować z córką?! Znamy ich plany!

zobacz 01:16