Liście aloesu
©g215/Fotolia

Aloes stosowany na oparzenia – sok lub liść wprost z doniczki

Liście aloesu
©g215/Fotolia

Aloes, popularna roślina doniczkowa, pomaga w leczeniu oparzeń. Sok ze świeżego liścia aloesu należy przyłożyć na pęcherz zaraz po oparzeniu.

 

Aloes ma szerokie zastosowanie w medycynie i w kosmetyce. Najważniejszą częścią rośliny są jej liście, w których znajduje się najwięcej substancji śluzowych.

Aloes – jak wygląda?

Aloes posiada długie i zielone liście. Na liściach występuje szary nalot, a po ich bokach są kolce. W środku liści natomiast występuje zielonożółty sok. Kwiaty aloesu są zazwyczaj w kolorze pomarańczowym, żółtym lub czerwonym.

Aloes skuteczny na oparzenia

Aloes jest skuteczną rośliną na oparzenia. Dlatego warto uprawiać ją w domu w doniczkach. Jeśli sparzymy się wrzątkiem zastosujmy liść aloesu, który należy przeciąć. Sok znajdujący się w środku należy wycisnąć na ranę i rozsmarować go po niej. Czynność trzeba powtarzać 4-6 razy dziennie. Już po chwili poczujemy ulgę i ukojenie, a pieczenie zniknie. Sok z aloesu działa przeciwbólowo, bakteriobójczo, dlatego też dosyć szybko pomaga w gojeniu się ran i podrażnień skóry. Roślinę można stosować także na oparzenia słoneczne.

Aloes – przeciwwskazania

Aloesu nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Rośliny nie zaleca się także dzieciom poniżej 12. roku życia i osobom cierpiącym na niedrożność jelit. Aloes jest dość powszechnym alergenem – przed jego użyciem należy upewnić się, czy nie jesteśmy na niego uczuleni.

 

Więcej na temat składniki odżywcze zioła
Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04