Kobieta ma alergię i wyciera nos.
©absolutimages/stock.adobe.com

Sposoby na alergię wiosenną

Kobieta ma alergię i wyciera nos.
©absolutimages/stock.adobe.com

Alergia na wiosnę objawia się m.in. uporczywym kichaniem, wodnistym katarem, kaszlem i drapaniem w gardle. Zwykle spojówki oczu są wtedy zaczerwienione i swędzą. Sposoby na alergię można podzielić na fachowe i domowe. Warto unikać kontaktu z alergenami, żeby złagodzić objawy alergii.

 

Alergia na wiosnę nasila się u osób uczulonych na pyłki roślin. Już w lutym zaczynają kwitnąć leszczyna, olcha i cis, w marcu topola i wierzba, a w kwietniu brzoza, grab, jesion, nasila się pylenie topoli. Kumulacja pylenia następuje w maju, kiedy pylą dąb, grzyb pleśniowy Closporium i trawy, a także szczaw, pokrzywa i pleśnie Alternaria.

 

Objawy alergii na pyłki

 

Alergia na wiosnę zaczyna się już w lutym i trwa aż do lata. Objawy alergii na pyłki roślin, grzybów i pleśni nasilają się w maju, kiedy oprócz drzew zaczynają pylić trawy. Alergia powoduje:

  • wodnisty katar,
  • świąd i zaczerwienienie oczu, łzawienie,
  • świąd i zaczerwienienie nosa,
  • drapanie w gardle,
  • suchość jamy ustnej,
  • kaszel i uporczywe kichanie,
  • podwyższenie temperatury.

 

Kichaniu i katarowi towarzyszy obrzęk śluzówki nosa, przez co może pogorszyć się jakość snu z powodu trudności w prawidłowym oddychaniu.

 

Sposoby na alergię wiosenną

 

Alergia na wiosnę może być leczona lekami antyhistaminowymi. Niektóre z nich można kupić bez recepty, silniej działające preparaty powinien przepisać lekarz. Leki te ograniczają produkcję histaminy w organizmie, która odpowiada za wystąpienie reakcji alergicznej.

 

Domowe sposoby na alergie opierają się na profilaktyce. Alergik powinien unikać przebywania na zewnątrz rano i wieczorem (od 5 do 8 i od 17 do 19), ponieważ wtedy ilość pyłków w powietrzu jest największa. Mieszkanie warto wietrzyć poza godzinami największego natężenia pyłków, najlepiej nocą.

 

Wychodząc na zewnątrz, osoba uczulona powinna zakładać nakrycie głowy i okulary, a gdy alergia jest ciężka – także odzież chroniącą możliwie największą powierzchnię ciała, np. bluzkę z długim rękawem i długie spodnie. Po powrocie do domu alergik powinien umyć ręce i twarz.

 

W przypadku alergii nie należy suszyć prania na zewnątrz, gdzie jest narażone na kontakt z pyłkami. Zwierzęta wyprowadzane na spacer warto częściej kąpać, ponieważ na sierści mogą gromadzić się alergeny.

 

Sposoby na alergię łagodzące objawy to też jedzenie czosnku, ostrych papryczek, a także picie naparu z rumianku i przemywanie nim oczu. Żeby zmniejszyć objawy alergii, można też pić 1 łyżkę octu jabłkowego dziennie. Ważne jest również nawadnianie organizmu – powinno się pić nie mniej niż 2 litry płynów na dzień.

Więcej na temat choroby oczu Gorączka Alergia
Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13