spierzchnięte usta
Pixabay/Foundry/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Afty, czyli owrzodzenie na błonie śluzowej jamy ustnej, warg i języka

spierzchnięte usta
Pixabay/Foundry/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Afty mogą pojawić się nawet na skutek przypadkowego przygryzienia wewnętrznej części policzka. Bardzo często do wystąpienia tych owrzodzeń predysponują skłonności genetyczne. Afty są bolesne, co powoduje, że pojawiają się problemy z mówieniem i jedzeniem.

Co to jest afta i jakie są jej objawy?

Afta to owrzodzenie występujące na błonie śluzowej jamy ustnej, warg i języka. Powoduje stan zapalny. Najczęstszym miejscem występowania aft jest styk wewnętrznej części policzka z dziąsłami. Afty mogą pojawiać się pojedynczo lub grupowo. Występują u osób w wieku od 10 do 40 lat. Wedle szacunków co 3 osoba borykała się z tą dolegliwością co najmniej raz w życiu.

 

Początkowo pojawiają się niewielkie powierzchnie o czerwonym zabarwieniu. Po upływie 1-2 dni pokrywają je żółte lub białe kratery. Najczęściej afty mają wielkość od 3 do kilkunastu milimetrów, rzadko osiągają rozmiar większy niż 2 centymetry. Bywają bolesne, wywołują wrażenie pieczenia. Mogą przeszkadzać w mówieniu, jedzeniu i piciu. Owrzodzeniu mogą towarzyszyć powiększone węzły chłonne i gorączka.

 

Objawy afty zazwyczaj bezpowrotnie ustępują po upływie tygodnia. Zdarza się jednak, że się odnawiają i powracają kilka razy w trakcie roku. W takiej sytuacji należy przeprowadzić badania sprawdzające, czy nie towarzyszą innej chorobie.

Jakie są przyczyny aft?

Czynników powodujących afty jest wiele. Ich powstanie wiąże się z takimi chorobami jak białaczka, zapalenie jelit, zakażenie wirusem HIV oraz z alergiami. Przyczyny pojawienia się aft mogą być również mechaniczne, jak na przykład urazy w czasie zabiegów stomatologicznych, podrażnienia szczoteczką lub składnikami (dodecylosiarczanem sodu) pasty podczas mycia zębów albo na skutek nieprawidłowo dopasowanych protez. Niewłaściwa dieta także może wpłynąć na pojawienie się aft, ze względu na konserwanty dodawane do niektórych produktów. Nie bez znaczenia są zmiany hormonalne, niedobór witaminy B12, kwasu foliowego i żelaza. Leki, które stosuje się podczas leczenia anginy, oraz leki przeciwnowotworowe, antybiotyki i sterydy to także czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia aft. Przyczyną mogą być także przypadkowe przygryzienia wewnętrznych części policzka. Powodem powstania aft jest także stres i obniżenie odporności.

 

Na pojawienie się aft wpływ mają skłonności genetyczne. Jeżeli rodzice borykali się z tą dolegliwością, to ryzyko wystąpienia owrzodzeń u dziecka wynosi aż 90%. Co trzecia osoba z aftami ma wśród członków rodziny osobę, która również cierpiała z powodu tych nieprzyjemnych owrzodzeń.

Przeładuj

W niedzielę wybierzemy też pierwszą damę! Kim są i czym zajmują się żony kandydatów na prezydenta?

zobacz 03:19