bandaże i opatrunki
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak usunąć plamy z krwi za pomocą soli, sody lub krochmalu?

bandaże i opatrunki
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Wybór sposobu do usunięcia plamy z krwi zależy od materiału, na którym się ona znajduje. Aby nie odbarwić ubrania, trzeba sprawdzić oznaczenia na metce.

Zimna woda

Najłatwiej usunąć świeżą plamę z krwi, wówczas trzeba ją zmyć zimną wodą, pocierając materiał delikatnie w miejscu zabrudzenia. Można dodatkowo użyć szarego mydła. Co ważne, do usuwania tego typu plam nie wolno stosować ciepłej i gorącej wody, ponieważ wysoka temperatura sprawi, że plama utrwali się i będzie jeszcze trudniej ją usunąć.

 

Świeżą plamę z krwi trzeba posypać solą, pozostawić na godzinę, a potem zmyć zimną wodą. Następnie ubranie należy wyprać w pralce z użyciem proszku.

Soda oczyszczona

Soda jest równie skuteczna jak sól. Poplamioną tkaninę można namoczyć w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, a następnie uprać w pralce.

Amoniak

W usuwaniu plam z krwi pomoże amoniak. Trzeba namoczyć ubranie w roztworze z litra wody i 2 łyżeczek amoniaku. W czasie namaczania plamę można pocierać. Na koniec tkaninę warto wypłukać w zimnej wodzie.

Boraks

Do kolorowych jedwabnych tkanin zaleca się stosowanie 10-procentowego roztworu boraksu z kilkoma kroplami amoniaku. Po spłukaniu plamy tą mieszaniną trzeba wyprać tkaninę w wodzie w mydłem.

Alkohol

Plamy z krwi można usunąć czystym alkoholem. Wystarczy zwilżyć plamę alkoholem, a po upływie godziny przetrzeć ściereczką nawilżoną wodą z dodatkiem polopiryny i octu. Następnie szybko wysuszyć.

Kreda

Do plam z krwi na tkaninach wełnianych należy użyć kredy szlamowanej. Kredę trzeba rozdrobnić z wodą i taką masę położyć na plamę na 2 godziny. Po tym czasie materiał należy oczyścić szczotką.

Aspiryna

Tabletkę aspiryny należy rozpuścić w odrobinie wody i taką miksturą zwilżyć plamę z krwi. Następnie bardzo szybko trzeba ją wysuszyć, na przykład przy użyciu suszarki. Po wyschnięciu należy usunąć papkę.

Usuwanie starych plam z krwi

W przypadku starych, zaschniętych plam konieczne będzie namoczenie materiału w roztworze wody z solą. Przygotowuje się go z litra wody i 3 łyżek soli. W przypadku tkanin delikatnych należy zmniejszyć ilość soli – wystarczy 1,5 łyżki soli na litr wody. Potem trzeba wyprać ubranie ręcznie lub w pralce.

 

W przypadku bardzo uporczywych plam warto wykorzystać 10-procentową wodę utlenioną. Kilka kropel wody trzeba wylać na plamę, odczekać, potrzeć materiał i zmyć zimną wodą. Można także przygotować roztwór do płukania z 200 ml wody utlenionej i litra wody.

 

Można także wetrzeć w plamę wodę z sokiem z cytryny, która ma działanie wybielające.

Krochmal także jest stosowany do usuwania plam z krwi. Należy go rozrobić z wodą, nałożyć papkę na poplamione miejsce, poczekać aż zaschnie i usunąć. Tę czynność należy powtarzać aż do skutku.

Do plam z krwi na delikatnych materiałach można zastosować płyn do mycia naczyń lub proszek enzymatyczny.

Plamy z krwi na materacu

Jeśli plama z krwi pojawiła się na materacu, należy ją obłożyć kostkami lodu. Po upływie kwadransa należy przetrzeć plamę czystą ściereczką i opłukać letnią, słoną wodą. Na koniec wysuszyć suszarką.

Przeładuj

Doda przerywa milczenie! Zabrała głos w sprawie małżeństwa z Emilem. Mają kryzys?

zobacz 00:39