aloes łodygi
©joanna wnuk/Fotolia

7 domowych sposobów na hemoroidy, które złagodzą ból, swędzenie i pieczenie

aloes łodygi
©joanna wnuk/Fotolia

Domowe sposoby na hemoroidy pomagają załagodzić nieprzyjemne objawy żylaków odbytu. Nie zastąpią oczywiście zrównoważonej, bogatej w błonnik diety i aktywnego stylu życia, doraźnie przyniosą jednak ulgę w dolegliwościach spowodowanych przez hemoroidy.

Najlepszy sposób na hemoroidy: zdrowa dieta i aktywność fizyczna

W profilaktyce i leczeniu żylaków odbytu najważniejszą rolę pełni dieta. Należy jeść dużo warzyw, owoców, wybierać pełnoziarniste pieczywo i makaron, czyli produkty bogate w błonnik. Ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów dziennie, przynajmniej 1,5 l wody (kawa, herbata i słodkie napoje nie wliczają się do bilansu). Trzeba też unikać potraw, które mogą powodować zaparcia, np. produktów wysokobiałkowych: mięsa i nabiału. W utrzymaniu prawidłowej pracy jelit bardzo ważna jest też regularna aktywność fizyczna, np. półgodzinny spacer dwa razy dziennie.

 

Kiedy zaczniesz odczuwać dolegliwości związane z żylakami odbytu, możesz sięgnąć po domowe sposoby obniżające spowodowany nimi dyskomfort.

 

1. Sposób na hemoroidy zewnętrzne: okłady z lodu

 

Okłady z lodu sprawią, że naczynia krwionośne się skurczą, co przyniesie natychmiastową ulgę.

 

Do woreczka (może być plastikowa torebka) włóż 10 kostek lodu. Przykładaj go do miejsca, w którym masz hemoroidy przez ok. 10 minut. Zabieg ten możesz powtarzać kilka razy dziennie.

 

2. Aloes, lek na hemoroidy, który rośnie w doniczce

 

Aloes dzięki swojemu przeciwzapalnemu i łagodzącemu dolegliwości skórne działaniu pomaga łagodzić objawy hemoroidów, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

 

Obierz kawałek pędu aloesu ze skóry, przekrój go na dwie części i włóż do zamrażalnika na ok. 20 minut. Zimny aloes przyłóż do odbytu i wmasuj go w miejsce objęte hemoroidami. Po ok. 5 minutach wyrzuć zużyty kawałek aloesu i wymień go na drugi. Taki masaż powinien trwać ok. 10 minut. Można go powtarzać zawsze, kiedy pojawia się pieczenie lub swędzenie.

 

3. „Nasiadówka” z ziół pomaga na hemoroidy

 

Trzy torebki rumianku i trzy torebki szałwii zalej 2 litrami gorącej wody. Zaparzaj je pod przykryciem przez 15 minut. Do dużej miednicy nalej ok. 5 litów letniej ok. 37 stopni wody i dolej do niej wywar z ziół. Posiedź w miednicy przez ok. 15 minut. Zabieg ten powtarzaj codziennie.

 

4. Sok z cytryny na hemoroidy

 

Sok z cytryny wzmocni naczynia krwionośne, odkazi i odżywi podrażnioną skórę. Wyciśnij sok z połówki cytryny, nasącz nim wacik kosmetyczny i przyłóż do hemoroidów. Początkowo możesz czuć pieczenie, ale po pewnym czasie powinno ono ustąpić.

 

5. Łyżeczka oliwy z oliwek pomoże na hemoroidy

 

Oliwa z oliwek zwiększy elastyczność ścian naczyń krwionośnych, złagodzi stan zapalny i spowoduje, że opuchnięte naczynia krwionośne skurczą się.

 

Codziennie na czczo pij łyżeczkę oliwy z oliwek. Możesz nią też smarować odbyt w miejscu, gdzie znajdują się hemoroidy.

 

6. Ocet jabłkowy – sposób na hemoroidy

 

Żeby zmniejszyć dyskomfort spowodowany swędzeniem odbytu wywołanym przez hemoroidy, możesz wykorzystać niefiltrowany i niepasteryzowany ocet jabłkowy.

 

Namocz wacik kosmetyczny w occie jabłkowym i przykładaj go do bolącego miejsca. Powtarzaj to zawsze, kiedy odczujesz dolegliwości wywołane żylakami odbytu.

Na hemoroidy wewnętrzne pomoże picie dwóch szklanek wody z dodatkiem łyżeczki octu jabłkowego dziennie. Do wody możesz dodać łyżeczkę naturalnego miodu.

 

7. Czarna herbata w torebkach pomoże na hemoroidy

 

Znajdująca się w herbacie tanina załagodzi swędzenie i ból wywołane przez hemoroidy. Mocz torebkę herbaty w gorącej wodzie przez ok. 2 minuty, następnie ostudź herbatę tak, żeby wciąż była ciepła. Przykładaj torebkę herbaty do hemoroidów przez ok. 10 minut.


Przeładuj

Jak mieszka Agnieszka Kaczorowska? Pokój Emilki przepiękny, ale spójrzcie na sypialnię!

zobacz 01:31