aloes łodygi
©joanna wnuk/Fotolia

7 domowych sposobów na hemoroidy, które złagodzą ból, swędzenie i pieczenie

aloes łodygi
©joanna wnuk/Fotolia

Domowe sposoby na hemoroidy pomagają załagodzić nieprzyjemne objawy żylaków odbytu. Nie zastąpią oczywiście zrównoważonej, bogatej w błonnik diety i aktywnego stylu życia, doraźnie przyniosą jednak ulgę w dolegliwościach spowodowanych przez hemoroidy.

Najlepszy sposób na hemoroidy: zdrowa dieta i aktywność fizyczna

W profilaktyce i leczeniu żylaków odbytu najważniejszą rolę pełni dieta. Należy jeść dużo warzyw, owoców, wybierać pełnoziarniste pieczywo i makaron, czyli produkty bogate w błonnik. Ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów dziennie, przynajmniej 1,5 l wody (kawa, herbata i słodkie napoje nie wliczają się do bilansu). Trzeba też unikać potraw, które mogą powodować zaparcia, np. produktów wysokobiałkowych: mięsa i nabiału. W utrzymaniu prawidłowej pracy jelit bardzo ważna jest też regularna aktywność fizyczna, np. półgodzinny spacer dwa razy dziennie.

 

Kiedy zaczniesz odczuwać dolegliwości związane z żylakami odbytu, możesz sięgnąć po domowe sposoby obniżające spowodowany nimi dyskomfort.

 

1. Sposób na hemoroidy zewnętrzne: okłady z lodu

 

Okłady z lodu sprawią, że naczynia krwionośne się skurczą, co przyniesie natychmiastową ulgę.

 

Do woreczka (może być plastikowa torebka) włóż 10 kostek lodu. Przykładaj go do miejsca, w którym masz hemoroidy przez ok. 10 minut. Zabieg ten możesz powtarzać kilka razy dziennie.

 

2. Aloes, lek na hemoroidy, który rośnie w doniczce

 

Aloes dzięki swojemu przeciwzapalnemu i łagodzącemu dolegliwości skórne działaniu pomaga łagodzić objawy hemoroidów, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

 

Obierz kawałek pędu aloesu ze skóry, przekrój go na dwie części i włóż do zamrażalnika na ok. 20 minut. Zimny aloes przyłóż do odbytu i wmasuj go w miejsce objęte hemoroidami. Po ok. 5 minutach wyrzuć zużyty kawałek aloesu i wymień go na drugi. Taki masaż powinien trwać ok. 10 minut. Można go powtarzać zawsze, kiedy pojawia się pieczenie lub swędzenie.

 

3. „Nasiadówka” z ziół pomaga na hemoroidy

 

Trzy torebki rumianku i trzy torebki szałwii zalej 2 litrami gorącej wody. Zaparzaj je pod przykryciem przez 15 minut. Do dużej miednicy nalej ok. 5 litów letniej ok. 37 stopni wody i dolej do niej wywar z ziół. Posiedź w miednicy przez ok. 15 minut. Zabieg ten powtarzaj codziennie.

 

4. Sok z cytryny na hemoroidy

 

Sok z cytryny wzmocni naczynia krwionośne, odkazi i odżywi podrażnioną skórę. Wyciśnij sok z połówki cytryny, nasącz nim wacik kosmetyczny i przyłóż do hemoroidów. Początkowo możesz czuć pieczenie, ale po pewnym czasie powinno ono ustąpić.

 

5. Łyżeczka oliwy z oliwek pomoże na hemoroidy

 

Oliwa z oliwek zwiększy elastyczność ścian naczyń krwionośnych, złagodzi stan zapalny i spowoduje, że opuchnięte naczynia krwionośne skurczą się.

 

Codziennie na czczo pij łyżeczkę oliwy z oliwek. Możesz nią też smarować odbyt w miejscu, gdzie znajdują się hemoroidy.

 

6. Ocet jabłkowy – sposób na hemoroidy

 

Żeby zmniejszyć dyskomfort spowodowany swędzeniem odbytu wywołanym przez hemoroidy, możesz wykorzystać niefiltrowany i niepasteryzowany ocet jabłkowy.

 

Namocz wacik kosmetyczny w occie jabłkowym i przykładaj go do bolącego miejsca. Powtarzaj to zawsze, kiedy odczujesz dolegliwości wywołane żylakami odbytu.

Na hemoroidy wewnętrzne pomoże picie dwóch szklanek wody z dodatkiem łyżeczki octu jabłkowego dziennie. Do wody możesz dodać łyżeczkę naturalnego miodu.

 

7. Czarna herbata w torebkach pomoże na hemoroidy

 

Znajdująca się w herbacie tanina załagodzi swędzenie i ból wywołane przez hemoroidy. Mocz torebkę herbaty w gorącej wodzie przez ok. 2 minuty, następnie ostudź herbatę tak, żeby wciąż była ciepła. Przykładaj torebkę herbaty do hemoroidów przez ok. 10 minut.


Przeładuj

Basia Kurdej-Szatan zdradza, kiedy wróci do "M jak miłość"! "Znam już termin"

zobacz 00:51