talerz z bananami
Pixabay/Romi/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Zastosowanie skórki od banana w domu i kosmetyce

talerz z bananami
Pixabay/Romi/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Skórka od banana, którą po zjedzeniu owocu zazwyczaj się wyrzuca, jest uniwersalna i ma wiele korzystnych właściwości. Można ją stosować jako środek czyszczący i nawóz, a także do przygotowywania domowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Nabłyszczanie butów skórką z banana

Skórka od banana dobrze sprawdza się w czyszczeniu butów. Jest to możliwe dzięki zawartości naturalnych olejów i wosków. Wystarczy potrzeć skórką powierzchnię buta, aby uzyskać natychmiastowy efekt – obuwie będzie błyszczące. Na koniec trzeba je jeszcze przetrzeć ręcznikiem papierowym.

Polerowanie srebra skórką z banana

Skórka od banana stosowana jest również do polerowania sztućców w celu nadania im połysku. Najlepiej skórka sprawdza się w przypadku łyżek i widelców ze srebra. Wystarczy pocierać je wewnętrzną stroną skórki.

 

Skórka od banana używana jest też do polerowania i czyszczenia biżuterii srebrnej. Trzeba ją wcześniej zmiksować w blenderze z odrobiną wody tak, by powstała masa o konsystencji pasty do zębów. Następnie przy użyciu szmatki należy wyczyścić biżuterię z przebarwień.

Nawóz dla roślin ze skórki z banana

Aby przygotować ze skórki od banana nawóz dla roślin (pomidorów, róż), trzeba umieścić ją w słoiku i zalać wodą. Taką wodę bogatą w składniki odżywcze (potas, wapń, azot) można wykorzystać do podlewania. Poleca się także umieszczenie pokrojonych skórek po bananie w glebie, w której sadzi się rośliny. Skórka będzie się rozkładać, uwalniając minerały.

Pułapka na ćmy ze skórki z banana

Skórka od banana może być wykorzystana jako naturalna pułapka na owady. Wystarczy pozostawić ją na wierzchu, aby swoją słodyczą zwabiła do siebie ćmy.

Wybielanie zębów skórką z banana

Skórkę od banana stosuje się do wybielania zębów dzięki minerałom: potasowi, magnezowi, fosforowi. Wewnętrzną częścią skórki trzeba pocierać zęby przez około 2 minuty, najlepiej rano i wieczorem. Należy to robić po uprzednim umyciu zębów pastą. Efekt będzie widoczny po kilku tygodniach.

Łagodzenie podrażnień skórką z banana

Skórka od banana pomoże złagodzić swędzenie i podrażnienie powstałe na skutek ugryzienia mrówki lub komara. Wystarczy położyć skórkę na miejsce ukąszenia i odczekać kilka minut. Skórkę od banana można także stosować w przypadku drobnych zadrapań lub uszkodzeń na skutek kontaktu skóry z bluszczem. Jej łagodzące działanie wynika z zawartości naturalnych enzymów i olejków.

Usuwanie brodawek skórką z banana

Aby pozbyć się brodawki, należy umieścić na niej skórkę od banana i zabezpieczyć ją bandażem. Trzeba go nosić około 7 dni i w tym czasie często wymieniać skórkę. Po tygodniu brodawka powinna samodzielnie odpaść.

Likwidowanie trądziku skórką z banana

Warto wewnętrzną stroną skórki po bananie nacierać twarz każdego wieczoru, przed położeniem się do łóżka. Skórka od banana złagodzi stan zapalny. Nie trzeba zmywać resztek miąższu. Twarz należy umyć dopiero rano. Zabieg trzeba powtarzać aż do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu.

Zapobieganie zmarszczkom skórką z banana

Skórka od banana zapobiega zmarszczkom dzięki zawartości witamin z grupy B i witaminy A i C. Ponadto zawiera potas, magnez i żelazo. Aby zapobiegać zmarszczkom, wystarczy położyć skórkę na twarzy na co najmniej pół godziny. Regularne przykładanie jej do skóry sprawi, że będzie napięta, a zmarszczki mniej widoczne.

Dbanie o włosy skórką z banana

Skórka od banana przyniesie ratunek zniszczonym włosom. Wystarczy umieścić pokrojoną w kawałki skórkę w butelce z szamponem lub odżywką. Należy używać ich do mycia i pielęgnacji jak zawsze.

Ze skórki od banana można przygotować maseczkę na włosy. Trzeba zmiksować ją w blenderze z odrobiną wody. Taką maseczkę trzeba trzymać na włosach pół godziny, następnie zmyć, a włosy umyć szamponem jak zazwyczaj.


Więcej na temat pielęgnacja twarzy obuwie
Przeładuj

Patrycja Markowska strajkowała w ważnej sprawie! "Gubimy się!"

zobacz 02:40