kobieta z nadmierną opalenizną
© Markomarcello/Fotolia.com

Skutki nadmiernej opalenizny: przebarwienia, rak skóry i szybsze starzenie się skóry

kobieta z nadmierną opalenizną
© Markomarcello/Fotolia.com

Mimo wielu zalet, które ma światło słoneczne, np. przeciwdziałanie depresji i ułatwianie zasypiania, nadmierna opalenizna jest niezdrowa. Powoduje m.in. zmiany barwnikowe w skórze, mogące zmienić się w nowotwory.

 

Opalanie się bez filtrów ochronnych może być niebezpieczne. Nadmierne opalanie się powoduje bowiem powstawanie przebarwień i zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry.

Opalenizna a większe ryzyko pojawienia się raka skóry

Promieniowanie ultrafioletowe w zbyt dużych ilościach powoduje powstawanie zmian skórnych, mogących zmienić się w raka skóry. Nowotwór ten, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powoduje śmierć nawet 65 tys. osób rocznie.

 

Według WHO urządzenia (np. solaria), które wytwarzają promienie UV także przyczyniają się do powstawania chorób nowotworowych skóry. W solarium przeważa promieniowanie UVA nawet 15-krotnie silniejsze niż to z promieni słonecznych. Wnika ono w skórę dużo głębiej niż promienie UVB, nie powodując oparzeń, które są sygnałem do przerwania opalania.

Opalenizna a szybsze starzenie się skóry

Opaleniźnie często towarzyszy oparzenie, wywołane promieniowaniem UVB. Poza tym, promienie UVB zmniejszają ilość kwasu hialuronowego znajdującego się w skórze i niszczą włókna elastyny, co wpływa na pojawienie się zmarszczek.

Opalenizna a przebarwienia

Promienie słoneczne są przyczyną pojawienia się zmian skórnych, np. znamion i przebarwień. Pod wpływem promieniowania mogą uwidocznić się też plamy charakterystyczne dla bielactwa. Oprócz niekorzystnego wyglądu, znamiona i inne zmiany skórne mogą przekształcić się w nowotwór.

 

Przebarwienia powstają wskutek działania promieni słonecznych i jednoczesnego przyjmowania leków fotouczulających. Fotouczulające działanie mają też olejki: lawendowy, piżmowego, waniliowy, bergamotkowy oraz sandałowy. Występują one np. w dezodorantach. Plamy pojawiają się też po kuracjach kwasami AHA lub BHA oraz po zabiegach depilacji i wybielania skóry.

Opalenizna a choroby skóry i problemy skórne

Opalanie wpływa niekorzystnie na zmiany trądzikowe. Początkowo je wysusza, jednak powoduje też wzrost wydzielania sebum. Tworzy się przez to większa ilość zaskórników, a zmian trądzikowych jest więcej niż przed sesją na słońcu.

 

Skóra naczyniowa również źle reaguje na działanie promieni słonecznych. Naczynka włosowate rozszerzają się pod wpływem słońca, a nawet pękają.

 

Chorzy na łuszczycę mogą odnotować niejaką poprawę po opalaniu się. Jednak nadmierna opalenizna może wysuszyć skórę. Wtedy zmiany łuszczycowe nasilają się.

 

Opalanie się nie jest też wskazane dla osób, które mają opryszczkę lub trądzik różowaty.

 

Przeładuj

"Love Island": Jak rodzice Julii zareagowali na Dominika? "Tak, już szepnęli mi, że to bardzo..."

zobacz 02:48