hormon młodości - DHEA
© Zerbor/Fotolia.com

Eliksir młodości i superhormon – działanie DHEA

hormon młodości - DHEA
© Zerbor/Fotolia.com

Hormon DHEA ma bardzo wszechstronne działanie. Jest odpowiedzialny za poprawę koncentracji, libido, sprawności fizycznej, łagodzi objawy menopauzy, wygładza zmarszczki, leczy oparzenia.

 

U przeciętnej kobiety okres menopauzalny to nawet 1/3 życia. Hormon DHEA łagodzi kłopotliwe objawy i poprawia jakość życia. Stosuje się go również jako jedną z form terapii pomocnych podczas leczenia naturalnych objawów starzenia.

Co to jest DHEA

DHEA, czyli dehydroepiandrosteron, to naturalny, sterydowy hormon. Powstaje w procesie syntezy cholesterolu przez warstwę siateczkowatą kory nadnerczy, przez co zaliczany jest do grupy androgenów nadnerczowych. Terapia syntetycznym DHEA nie wiąże się (tak jak leczenie estrogenami) z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka macicy.

Za co odpowiada hormon DHEA

Działanie DHEA jest wszechstronne, hormon odpowiada m.in. za:

 • zwiększenie odporności na stres,
 • poprawę pamięci i koncentracji.
 • podniesienie libido,
 • regenerację układu immunologicznego
 • łagodzenie objawów menopauzy,
 • zachowanie smukłej sylwetki,
 • wzmocnienie sprawności fizycznej,
 • poprawę gęstości kości i zapobieganie osteoporozie,
 • profilaktykę miażdżycy poprzez obniżanie poziomu cholesterolu,
 • piękną cerę i wygładzenie zmarszczek,
 • leczenie oparzeń.

Objawy niedoboru DHEA

Po 40. roku życia poziom tego hormonu we krwi zaczyna się naturalnie obniżać. W miarę upływu czasu sprawność umysłowa i fizyczna powoli spada. Organizm staje się podatny na typowe objawy procesów starzenia. Coraz mniejsze stężenie DHEA powoduje, że zmiany te przebiegają znacznie szybciej. Podczas niedoboru hormonu człowiek gorzej odczuwa stresujące sytuacje, jest osowiały, apatyczny, poirytowany bez powodu, rozdrażniony, odczuwa trudności z zasypianiem i stany depresyjne. Niższe stężenie DHEA jest powiązane z ryzykiem zachorowania na raka piersi oraz raka jelita grubego.

Badanie zawartości DHEA we krwi, normy, gdzie kupić, cena, dawkowanie

Zawartość hormonu DHEA we krwi żylnej bada się rano (niekoniecznie na czczo). Norma wynosi od 7 do 31 nmol/l (200-900 ng/dl). Hormon DHEA w tabletkach to bezpieczny lek, przepisywany przez ginekologa bądź endokrynologa, który uzupełnia niedobory naturalnego DHEA. Dawka hormonu DHEA, która nie zostanie wykorzystana przez organizm, zostaje przez niego wydalona na zewnątrz i nie kumuluje się. U większości kobiet 5 mg DHEA dziennie w zupełności wystarczy, aby skutecznie odtworzyć stężenie hormonu. Gdy lekarz zdecyduje, że efekty kuracji nie są wystarczające, stopniowo zwiększa się dawkę do 25 mg w ciągu doby. Dawka zalecana mężczyznom jest dwukrotnie wyższa niż w przypadku kobiet. DHEA można nabyć w aptekach bez recepty (mniejsze opakowania), w sklepach dla sportowców i firmach zajmujących się suplementacją żywienia. Ceny małych opakowań produktu zaczynają się od około 50 zł z przesyłką w sklepach internetowych.

Objawy nadmiaru i skutki uboczne DHEA

Stosowanie zalecanych przez lekarza dawek hormonu DHEA nie prowadzi do wystąpienia objawów ubocznych przyjmowania leku. Przedawkowanie DHEA może skutkować zwiększonym owłosieniem, zmianami trądzikowymi, przetłuszczaniem się skóry twarzy i ciała czy obrzękami. Należy wówczas zaprzestać terapii i powrócić do niej w zmienionej dawce po konsultacji ze specjalistą.

 

Więcej na temat badania krwi sen hormony
Przeładuj

"Love Island": Jak rodzice Julii zareagowali na Dominika? "Tak, już szepnęli mi, że to bardzo..."

zobacz 02:48