Widok na Bałtyk i piaszczystą plażę.
©pkazmierczak/stock.adobe.com

Nie tylko jod, czyli majowe weekendy nad polskim morzem. Dlaczego warto?

Widok na Bałtyk i piaszczystą plażę.
©pkazmierczak/stock.adobe.com

 

Morze Bałtyckie zdecydowanie należy do zimnych wód. Wybierając się w te okolice na weekend lub dłuższy pobyt, nigdy nie ma gwarancji pogody. Mimo wszystko jest to niezwykłe miejsce z wieloma atrakcjami. A co ważniejsze, z racji odległości, można się tam wybrać nawet na weekend i krótki odpoczynek.

Wyjazd nad morze to nie tylko sposób na relaks z dala od miejskiego zgiełku, ale również możliwość podreperowania własnego zdrowia. Jeśli zdecydujemy się na wypad z rodziną, okoliczne miasta zapewniają najmłodszym coraz więcej atrakcji, aby nawet gorsza pogoda nie stanowiła przeszkody w dobrej zabawie.

 

Dlaczego warto wybrać morski klimat?

Morski klimat jest nie do przecenienia. Przede wszystkim z racji na bogate w jod powietrze. Nie każdy wie, że nad Bałtykiem i innymi zimnymi morzami północy Europy tego pierwiastka jest znacznie więcej niż np. w Chorwacji. Ma to związek m.in. z falowaniem wód, które rozbijając się o brzeg lub o siebie, wytwarzają coś w rodzaju mgiełki jodowej, która często nazywana jest aerozolem morskim. Jod nie jest bowiem domeną samego powietrza, ale właśnie słonych wód i to dlatego nad Bałtykiem jest go znacznie więcej niż na południu kraju. Najwięcej pierwiastka jest w samej wodzie i powietrzu, które się przy niej unosi. Im dalej od akwenu, tym cenne stężenie jest mniejsze.

 

Mimo że nad Bałtykiem nie zawsze wietrzna pogoda napawa optymizmem, to warto wiedzieć, że właśnie wtedy powietrze jest najbardziej nasycone jodem. Dlatego nawet w sztormowy dzień warto wybrać się na spacer po plaży. Pierwiastek wykazuje dobroczynne działanie dla układu nerwowego i mózgu - jest wskazany zwłaszcza dla małych dzieci (u których układ nerwowy nadal się kształtuje) i kobiet w ciąży. Dzieci, które mają niedobory jodu w organizmie wolniej rosną, mogą mieć problemy z koncentracją i znacznie szybciej odczuwać zmęczenie. Poza tym jod znacznie poprawia samopoczucie, dlatego już po kilku dniach można odczuć przypływ energii, lepsze samopoczucie i zwiększoną koncentrację. Dodatkowo wspólny spacer z rodziną po plaży jest okazją do spędzenia czasu razem i późniejszych pięknych wspomnień.

 

Zalety przebywania nad morzem

Zmiana klimatu, zwłaszcza jeśli na co dzień przebywamy w zatłoczonych i zanieczyszczonych miastach, jest dobrym bodźcem dla organizmu. Nie tylko musi on przystosować się do nowych warunków (powietrze bogate w jod, kryształki soli, brom, magnez czy wapń), ale też zaczyna się oczyszczać z toksyn. W związku z tym poprawia się jego obronna organizmu, sprawność, a odpoczynek po dniu pełnym wrażeń jest znacznie efektywniejszy niż w mieście. Działanie nadmorskiego klimatu jest najskuteczniejsze (zwłaszcza dla dzieci), jeśli urlop trwa około 2 tygodni, ale również przy zaledwie kilku dniach wolnego warto wybrać się nad Bałtyk, aby wspomóc organizm i przysłowiowo “naładować baterie”.

Dodatkowo morze to wręcz niezliczone możliwości uprawiania sportów wodnych: nurkowania (w tym nurkowania wrakowego), windsurfingu, surfingu, kitesurfingu czy żeglowania. Niższa temperatura wód nie jest też w stanie zniechęcić amatorów pływania i gier wodnych.

 

Sól morska czyli zalety kąpieli w morskiej wodzie

Nie należy unikać zanurzenia w wodzie Bałtyku, mimo że nie zawsze ma ona wysoką temperaturę. Morze bardzo długo się nagrzewa, a nie sprzyja temu zwłaszcza mocne falowanie, które powoduje ciągłe mieszanie się ciepłej wody z powierzchni z zimną wodą z większych głębokości. To właśnie powód, dla którego jednego dnia woda może być znacznie zimniejsza niż poprzedniego.

Pomijając termikę, woda morska ma zbawienne właściwości dla skóry, ponieważ zawiera wiele cennych minerałów. Przede wszystkim działa rozluźniająco na mięśnie, poprawia krążenie, a przez to metabolizm, co jest wskazane zwłaszcza w kuracjach odchudzających czy walce z cellulitem. Wraz z aktywnością fizyczną stanowi doskonałe połączenie. Ponadto oddziałuje na skórę już na poziomie komórkowym - zawarte pierwiastki stymulują metabolizm komórkowy, poprawiają ukrwienie, a przez to odżywienie i elastyczność, co niewątpliwie pomaga w walce ze zmarszczkami. Można pokusić się o stwierdzenie, że to swego rodzaju kąpiel odmładzająca.

 

Rodzinne wczasy nad Bałtykiem

Wspólny wypad nad polskie morze to, poza walorami zdrowotnymi, również okazja do dobrej zabawy. Obecnie ośrodki są dobrze przygotowane na przyjęcie rodzin z dziećmi, którym są w stanie zapewnić mnóstwo atrakcji nawet w pochmurne dni, oczywiście po obowiązkowym spacerze brzegiem morza. Do dyspozycji są parki wodne, place zabaw, wesołe miasteczka. Rodzice z kolei mogą do woli próbować specjałów nadmorskiej kuchni. Nie w każdym mieście można zamówić świeżą rybę w każdej knajpce czy restauracji. Północ Polski to też przepiękne krajobrazy i wiele miejsc wartych odwiedzenia np. Trójmiasto, a zwłaszcza port w Gdyni, Westerplatte w Gdańsku, ruchome wydmy czy ruiny kościoła w Trzęsaczu. To tylko niektóre z ciekawych miejsc. Z wszystkich tych atrakcji można skorzystać, wdychając przy okazji zbawienny jod.

Więcej na temat choroby tarczycy Urlop
Przeładuj

Oliwia i Łukasz ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" nie są razem? Instagram mamy Łukasza wskazuje na coś innego...

zobacz 01:14