©Karelnoppe/Fotolia

Trojaczki, czyli efekt późnego wieku matki lub leczenia niepłodności

©Karelnoppe/Fotolia

Przyczyną powstania ciąży trojaczej jest zapłodnienie kilku komórek jajowych oraz ich podział. Ciąża trojacza może pojawić się w wyniku korzystania z zapłodnienia metodą in vitro.

 

Do ciąży trojaczej dochodzi wtedy, gdy w organizmie kobiety jednocześnie rozwijają się trzy zarodki. Przyszła mama trojaczków powinna być pod stałą opieką lekarzy, gdyż podczas ciąży może dojść do obumarcia jednego z płodów, odklejenia łożyska lub poronienia.

Kiedy dochodzi do ciąży trojaczej?

Do ciąży trojaczej dochodzi w trzech przypadkach. Każdy z nich zależy od liczby lub podziału komórek jajowych:

 

  • Trojaczki jednojajowe – do tego typu podziału dochodzi, gdy komórka jajowa dzieli się na pół, a jedna z części również się rozdwaja. Dzieci mają identyczny zestaw genów, tę samą płeć i podobny wygląd.
  • Trojaczki dwujajowe – w tej sytuacji dochodzi do zapłodnienia dwóch różnych komórek jajowych, z czego jedna ulega podziałowi. Z podzielonej komórki urodzą się bliźnięta jednojajowe, o tej samej płci i materiale genetycznym oraz podobnym wyglądzie. Trzecie dziecko będzie różniło się cechami fizycznymi i (być może) także płcią od pozostałej dwójki.
  • Trojaczki trzyjajowe – trzy odrębne komórki jajowe zostają zapłodnione przez różne plemniki. W ten sposób rodzą się dzieci o odmiennym wyglądzie i zestawie genów.

Czynniki, które zwiększają ryzyko zajścia w ciążę trojaczą

Istnieją 4 główne czynniki zwiększające ryzyko ciąży trojaczej.

 

  • Przyjmowanie leków zwiększających płodność – osoby, u których stwierdzono bezpłodność powinny przyjmować środki hormonalne (zgodnie z zaleceniami lekarzy). U kobiet są to tabletki pobudzające owulację. Leki leczące bezpłodność sprawiają, że ciało kobiety ma tendencję do wytwarzania więcej, niż jednej komórki jajowej.
  • Korzystanie z zapłodnienia metodą in vitro (zapłodnienia pozaustrojowego) – polega na laboratoryjnym połączeniu komórki jajowej i plemnika (poza układem rozrodczym kobiety). W macicy umieszcza się kilka zarodków, by zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia. Zdarza się, że wszystkie zarodki się przyjmą i w ten sposób dochodzi do ciąży wielorakiej.
  • Uwarunkowania genetyczne – ryzyko zajścia w ciążę mnogą zwiększa się u kobiet, które w rodzinie miały wieloraczki.
  • Wiek matki – po 30. roku życia rośnie możliwość urodzenia trojaczków.

Jak często rodzą się trojaczki w Polsce?

Według badań naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego w 2013 roku w Polsce urodziły się 223 trojaczki. To o 70 dzieci z ciąży trojaczej więcej, niż w 1990 roku (zobacz badania). Do ciąż wielorakich w Polsce dochodzi częściej, gdyż kobiety decydują się na urodzenie dziecka w coraz późniejszym wieku (po 30. i 40. roku życia). Drugim powodem jest przyjmowanie przez przyszłe mamy leków hormonalnych (niektóre mają leczyć niepłodność, inne są związane z chorobami, na przykład niedoczynnością tarczycy) oraz rozpowszechnienie możliwości zapłodnienia metodą in vitro

 

Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48