prawa noga z czerwonym, bolącym kolanem
© Stasique/Fotolia.com

Objawy zwyrodnienia stawu kolanowego – ból w trakcie ruchu

prawa noga z czerwonym, bolącym kolanem
© Stasique/Fotolia.com

Głównym objawem zwyrodnienia stawu kolanowego jest ból, który początkowo towarzyszy nam w czasie ruchu. Z czasem, gdy zmiany zwyrodnieniowe stają się coraz większe, ból jest odczuwany także podczas odpoczynku. Nieleczone zwyrodnienie kolan może z czasem nawet całkowicie uniemożliwić chodzenie.

Objawy towarzyszące zwyrodnieniu kolan

Głównym objawem, który informuje o nieprawidłowościach w stawie kolanowym jest ból, który początkowo jest odczuwany tylko podczas ruchu. Z czasem, gdy zmiany zwyrodnieniowe zaczynają się powiększać, ból może być odczuwany także podczas odpoczynku.

 

Odczuwanie bólu to nie jedyny objaw zwyrodnienia kolan. Inne objawy, które towarzyszą przedwczesnemu zużywaniu się tkanki tworzącej staw to między innymi:

  • odczuwanie sztywności stawu: objaw ten można dostrzec po dłuższym siedzeniu, staniu lub przebywaniu w jednej pozycji;
  • skrzypienie w kolanie: słyszalne dźwięki skrzypienia podczas wykonywania ruchów mogą świadczyć o nieprawidłowościach w stawie;
  • odczuwanie osłabienia;
  • trudności z chodzeniem, klękaniem, kucaniem i ogólne utrudnienie sprawności fizycznej kończyn dolnych;
  • zaobserwowanie torbieli w dole podkolanowym;
  • zmniejszenie się objętości mięśni po stronie nogi, w której występuje zwyrodnienie stawu kolanowego;
  • uporczywy ból.

Czym grozi choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego?

Zwyrodnienie kolana jest schorzeniem nieuleczalnym. Nie można odbudować zniszczonego stawu w takim stopniu, aby powrócił on do swojego pierwotnego stanu. Można za to doprowadzić do zahamowania postępu zmian zwyrodnieniowych oraz załagodzić ból, który im towarzyszy.

 

Jeśli zbagatelizujemy objawy zwyrodnienia stawu kolanowego i zrezygnujemy z leczenia pod okiem specjalisty, objawy wymienione powyżej mogą się nasilić. Z czasem może to prowadzić nawet do całkowitej degeneracji stawu kolanowego i tym samym uniemożliwi samodzielne poruszanie się. Niewykluczone, że takie zaniedbanie może doprowadzić do konieczności założenia protezy stawu kolanowego lub stabilizatora, który ułatwi chodzenie.


Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58