czerwony bolący staw kolanowy
©Statisque/Fotolia.com

Leczenie zachowawcze zwyrodnienia kolan i odbudowa chrząstki stawowej

czerwony bolący staw kolanowy
©Statisque/Fotolia.com

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego wymaga leczenia zachowawczego. Nie można jej trwale wyleczyć, ale poprzez zachowawcze leczenie można zmniejszyć ból, który towarzyszy schorzeniu, poszerzyć zakres ruchów w stawach. Ponadto, chrząstkę stawową można odbudować. Nie jest to sposób na trwałe wyleczenie choroby zwyrodnieniowej, ale chroni przed kalectwem.

Leczenie zachowawcze w przypadku zwyrodnienia kolan

Najważniejszym krokiem, który należy podjąć podczas leczenia choroby zwyrodnieniowej jest zredukowanie wagi. Otyłość jest jednym z głównych czynników, który wpływa obciążająco na stawy kolanowe. Istotną rolę w leczeniu zajmuje także gimnastyka lecznicza, czyli kinezyterapia. Ma ona na celu przede wszystkim wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda.

 

Jeśli chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego towarzyszy zapalenie (którego objawami są: obrzęk, zaczerwienienie), leczenie polega na podaniu sterydów, takich jak: solu medrol, diprophos, kenalog. Czasem konieczne jest także odciąganie płynu zgromadzonego w stawie.

 

Zaawansowane stadium choroby zwyrodnieniowej kolana, charakteryzuje się tym, że ból nie ustępuje nawet po podaniu leków. W takim przypadku, lekarz kieruje do ortopedy, który powinien rozważyć wszelkie wskazania i możliwości do przeprowadzenia operacji. Całkowita wymiana stawu czyli alloplastyka polega na założeniu wewnętrznej protezy (endoprotezy) stawu. W zdecydowanej większości przypadków poprawia poruszanie się i zmniejsza odczuwanie bólu.

Odbudowa chrząstki stawowej

Zwyrodnienie kolana związane jest ze zniszczeniem chrząstki stawowej. Można ją odbudować na kilka sposobów, w zależności od stopnia uszkodzenia.

 

W przypadku uszkodzenia niewielkiej powierzchni chrząstki można przeprowadzić zabieg nawiercania w kości pod chrząstką małych otworów. Wyciekająca z nich krew tworzy bliznę, która zastępuje uszkodzoną część chrząstki. Dzieje się to bezboleśnie i trwa od pół roku do roku.

 

Jeśli uszkodzenie jest rozległe stosuje się przeszczep chondrocytów, czyli pobiera się fragment chrząstki stawowej i w warunkach laboratoryjnych prowadzi do ich namnażania. Wszczepiona ponownie chrząstka ma konsystencję żelu, tak jak u noworodka. Aby całkowicie się ukształtowała potrzeba około roku. Dopiero wtedy można wrócić do pełnej aktywności.


Przeładuj

Jak Martyna z "Hotelu Paradise" radzi sobie z rozstaniem? Wiemy, czego nigdy nie wybaczy facetowi!

zobacz 01:37