Kobieta bandażuje łokieć
© VadimGuzhva/Fotolia.com

Zwichnięcie łokcia może skończyć się zapaleniem i zwłóknieniem stawu

Kobieta bandażuje łokieć
© VadimGuzhva/Fotolia.com

Jeśli po upadku na wyprostowaną rękę czujesz ból i puchnie ci łokieć – najprawdopodobniej doszło do zwichnięcia stawu łokciowego. Uraz ten zawsze wymaga wizyty u lekarza, ponieważ uszkodzony staw powinien zostać zabezpieczony, co pozwoli uniknąć powikłań. Doraźnie łokieć przede wszystkim powinien zostać usztywniony.

Leczenie zwichniętego stawu łokciowego

Zwichnięcie łokcia wymaga wizyty u lekarza. Natychmiast po urazie ręka powinna zostać unieruchomiona, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom wewnątrz i wokół stawu. Podczas diagnozy lekarz kontroluje, czy nie zostały uszkodzone naczynia krwionośne (tętnica) ani nerwy. Łokieć powinien zostać prześwietlony, a następnie nastawiony i usztywniony. Przeważnie naprawy stawu dokonuje się pod narkozą. Po zabiegu ta część ręki zostaje usztywniona na 3-4 tygodnie. Aby wrócić do pełnej sprawności, niezbędna jest rehabilitacja. W pierwszych dniach po zwichnięciu obejmuje ona przyjmowanie leków przeciwbólowych i zmniejszających obrzęk. Jak najszybciej powinny się rozpocząć zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego, to znacznie przyspieszy regenerację kości i tkanek miękkich. Rehabilitacja opiera się na fizyko- i kinezyterapii. Gdy przy okazji zwichnięcia stawu łokciowego zostały uszkodzone nerwy, także one wymagają rehabilitacji.

Powikłania po zwichnięciu łokcia

W leczeniu urazu stawu łokciowego ważna jest szybkość reakcji, właściwa diagnoza i odpowiednia opieka medyczna. Do pełnej sprawności pomoże wrócić rehabilitacja. Zwichnięcie łokcia to skomplikowana kontuzja, dlatego wiele osób nawet po jej wyleczeniu skarży się na liczne powikłania. Komplikacje te dotyczą m.in. pourazowego zapalenia torebki stawowej, braku stabilności uszkodzonego stawu czy ograniczenie jego ruchomości. Dzieje się tak, ponieważ może dojść do zwapnień okołostawowych, zwłóknienia stawu, zapalenia fałdów maziowych czy do neuropatii nerwu łokciowego. Zdarza się także, że zwichnięcie skutkuje (gdy leczenie jest niewłaściwe) tzw. nawracającymi zwichnięciami stawu łokciowego. To choroba, w której często dochodzi do zwichnięcia stawu łokciowego nawet bez wyraźnego powodu. Urazy te są zazwyczaj niebolesne i łatwo dają się naprawić. 

Więcej na temat choroby kości i stawów
Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04