chirurdzy podczas operacji
©shefkate/Fotolia

Zrosty pooperacyjne – najlepszą metodą leczenia jest profilaktyka

chirurdzy podczas operacji
©shefkate/Fotolia

Zrosty pooperacyjne – zarówno wewnątrzotrzewnowe (otrzewna to błona, która pokrywa narządy wewnętrzne i jamę brzuszną), jak i wewnątrzmaciczne, stanowią wyzwanie dla współczesnej medycyny. Szacuje się, że 90% osób, u których wykonano zabieg chirurgiczny, boryka się ze zrostami pooperacyjnymi (uszkodzeniem otrzewnej).

Zrosty pooperacyjne – zapobieganie

  • Kwas hialuronowy chroni przed powstawaniem zrostów pooperacyjnych

Na rynku dostępne są preparaty w formie lepkiego, gęstego żelu, zawierające kwas hialuronowy (podstawowy składnik tkanki skórnej). Żel tworzy barierę, która oddziela tkanki po operacji. Preparat pozostaje na skórze przez siedem dni. Żelem z kwasem hialuronowym powinny zainteresować się wszystkie kobiety, które w przyszłości chcą mieć dziecko, a niebawem czeka je operacja usunięcia torbieli, mięśniaków czy inny zabieg chirurgiczny. Kwas hialuronowy zarówno minimalizuje ryzyko wystąpienia zrostów pooperacyjnych, jak również zapobiega powiększaniu się istniejących zmian.

  • Właściwa technika operacyjna zmniejsza ryzyko wytworzenia zrostów pooperacyjnych

Porozmawiaj z lekarzem o swoich obawach związanych ze zrostami operacyjnymi. Od pierwszego dnia po operacji lekarz potrafi ocenić, jak rozległe będą blizny. To od precyzji chirurga zależy efekt pooperacyjny.

  • Inne metody chroniące przez zrostami pooperacyjnymi

Zrostom pooperacyjnym można zapobiegać także poprzez zastosowanie folii fibrynowej, błony chirurgicznej lub regenerowanej celulozy. Środek przeciw zrostom operacyjnym wybiera chirurg.

Zrosty pooperacyjne – leczenie

Leczenie bezpośrednio wiąże się z zapobieganiem powstawania zrostów. Wybór doświadczonego chirurga, eksperta w swojej dziedzinie minimalizuje ryzyko wystąpienia zmian skórnych. Jeżeli zrosty pooperacyjne już się pojawiły, wykonuje się adhezjolizę chirurgiczną, tj. uwalnianie zrostów poprzez wykonanie zabiegu laparoskopowego lub tradycyjnej operacji. Niestety, każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą ryzyko powstania zrostów, więc przypomina to błędne koło. 

Więcej na temat operacje ginekologia Zrosty
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41