zrosty pooperacyjne
©s_l/Fotolia

Zrosty pooperacyjne, czyli nieprawidłowe, choć naturalne, zrośnięcie tkanek

zrosty pooperacyjne
©s_l/Fotolia

Zrosty operacyjne to wynik niewłaściwego łączenia tkanek, między którymi tworzą się włókniaste zbliznowacenia. Zrosty pooperacyjne pojawiają się najczęściej po zabiegach laparoskopowych oraz otwartych operacjach w okolicy brzucha.

 

Pierwsze zmiany związane z tworzeniem się zrostów pooperacyjnych pojawiają się już trzy godziny po zabiegu chirurgicznym.

Zrosty operacyjne – przyczyny

Chirurgiczne przecięcie tkanek, usunięcie narządu lub podrażnienie otrzewnej prowadzą do powstawania zrostów. Warstwa włóknika zamyka uszkodzoną tkankę, ale jednocześnie włóknik może zająć zdrowe tkanki, powodując tym samym dysfunkcje, a nawet zagrożenie życia. Największe prawdopodobieństwo wytworzenia się zbliznowaceń istnieje w przypadku operacji brzucha i okolic, jajników i jajowodów, cesarskiego cięcia.

Zrosty operacyjne – objawy

Najczęstsze dolegliwości, które towarzyszą pojawieniu się zrostów to: ból w podbrzuszu i środku brzucha, wzdęcia, zaparcia, uczucie rozpierania. Pojawia się niedrożność jelit, szczególnie jelita cienkiego. Jeżeli zrosty operacyjne doprowadzą do problemów z jelitami, konieczne jest wykonanie kolejnego zabiegu.

 

Kobiety, u których tworzą się zrosty operacyjne, mogą skarżyć się na bolesne miesiączki oraz dyskomfort podczas stosunku, co może doprowadzić do niepłodności (zmniejsza się miednica). W konsekwencji zaburzeniu ulega przebieg owulacji i przemieszczanie się komórki jajowej przez jajowody – dochodzi do niepłodności mechanicznej. Zrosty pooperacyjne w okolicy macicy mogą uniemożliwić prawidłowe zagnieżdżenie się zarodków nawet w przypadku in vitro. Niekiedy zrosty pooperacyjne przez kilka lat nie dają niepokojących objawów. Dolegliwości mogą pojawić się nawet po 10 latach od wykonania zabiegu chirurgicznego.  

Więcej na temat ciąża ginekologia Zrosty
Przeładuj

Ewa Kasprzyk będzie jak babcia Wolańska w czwartej części "Kogla Mogla"?! Wszystko przez... Shakirę!

zobacz 02:36