Kobieta trzymająca się za brzuch
©Piotr Marcinski/Fotolia

Zrosty na macicy po cesarskim cięciu – jak ich uniknąć?

Kobieta trzymająca się za brzuch
©Piotr Marcinski/Fotolia

Poród cesarskim cięciem jest mniej bolesną metodą urodzenia dziecka, ale niosącą za sobą więcej możliwych komplikacji. Zrosty na macicy są jednym z głównych niepożądanych skutków po zabiegu i wywołać mogą wiele nieprzyjemnych objawów – ból w dole brzucha czy bolesne stosunki płciowe.

 

Planując poród metodą cesarskiego cięcia należy skonsultować z położnikiem, aby zmniejszyć możliwość wystąpienia zrostów po zabiegu. Jedną z metod jest stosowanie podczas zabiegu cesarskiego cięcia specjalnych preparatów, które skutecznie zapobiegają powstaniu zrostów w trakcie gojenia się rany.

 

Zrosty na macicy występują często po wykonaniu cesarskiego cięcia. Powodują ból, dyskomfort, bolesne stosunki płciowe, problemy z miesiączkowaniem, zaparcia. Mogą też być przyczyną bezpłodności – szacuje się, że około 20% kobiet może mieć przez nie problem z zajściem w ciążę. Wszystko przez włókniste bliznowce pojawiające się w błonie śluzowej macicy, które powiększając się, tworzą podłużne pasma – czyli właśnie zrosty.

Czy można uniknąć powstania zrostów na macicy po cesarce?

Zrosty po wykonaniu cesarskiego cięcia to naturalny proces gojenia się ran, jeżeli jednak zgrubienie na poziomie linii cięcia jest znaczne, jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz odczuwać wyżej wymienione nieprzyjemne dolegliwości. Jak uniknąć zrostów na macicy:

1. Poinformuj lekarza prowadzącego o obawach – może on wprowadzić podczas zabiegu szczególne procedury, które zminimalizują możliwość powstania zrostów:

  • płukanie rękawiczek przed zabiegiem,
  • korzystanie z syntetycznych szwów, powodujących jak najmniejszy odczyn tkankowy.
  • szybkie zamknięcie jamy otrzewnej, aby nie zaschła przed zszyciem,
  • zmniejszenie do minimum powierzchni niedokrwionej podczas zabiegu,
  • zadbanie o tkanki w okolicach cięcia.

2. Oddzielanie od siebie uszkodzonych tkanek podczas zabiegu specjalnymi płynami czy żelami. Jest to inna, wspomagająca metoda podczas wykonywania cesarskiego cięcia. Przyszła mama jednak sama musi zapłacić za taki płyn. Płyn jest kosztowny, jego cena wynosi nawet ponad 700 złotych.

Dbanie o ranę po cesarskim cięciu:

  • unikanie podnoszenia ciężkich rzeczy,
  • prowadzenie aktywnego trybu życia tuż po zabiegu,
  • stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwzrostowych i przeciwbólowych.

Zrosty na macicy po cesarskim cięciu mogą wpłynąć na funkcjonowanie innych organów w otrzewnej, na przykład charakterystyczna w takiej sytuacji niedrożność jelit lub zapalenie pęcherza. Warto pamiętać, że ich powstanie może również uniemożliwić ponowne zajście w ciążę.

Więcej na temat ciąża poród Zrosty
Przeładuj

Gorąca bitwa Patryka i Karola w "The Voice of Poland"! Jurorzy nie wytrzymali...

zobacz 01:48