Kobieta leżąca na łóżku, trzymająca się za brzuch.
©Andrey Popov/Fotolia

Zespół Ashermana: niebezpieczne zrosty na macicy

Kobieta leżąca na łóżku, trzymająca się za brzuch.
©Andrey Popov/Fotolia

Zrosty na macicy to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może doprowadzić do zrośnięcia się trzonu macicy. To główny objaw choroby Ashermana – rzadko występującego zaburzenia układu płciowego kobiety. Zrosty powstają wewnątrz macicy i mogą doprowadzić ostatecznie do całkowitego zrośnięcia się jamy macicy.

 

Zespół Ashermana to zrosty na macicy, pojawiające się na wewnętrznej ścianie macicy jako bliznowate połączenia tkankowe. Przyczyną jego powstania może być aborcja, łyżeczkowanie, powikłania poporodowe, cesarskie cięcie czy choroby: schistosomiaza (choroba krwi) czy endometrioza (zapalenie błony śluzowej w macicy).

Objawy zespołu Ashermana

Zrosty na macicy są głównym objawem zespołu Ashermana, ale obok nich występuje szereg innych:

  • zanik miesiączki,
  • obfite krwawienia,
  • ból w dole brzucha,
  • poronienie.

 

Zespół Ashermana przy dużej liczbie zrostów może doprowadzić do bezpłodności i całkowicie zamknąć trzon macicy. Dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka i leczenie.

Diagnostyka zespołu Ashermana

Diagnozowanie zrostów na macicy prowadzi się głównie za pomocą wziernikowania macicy (histeroskopii). Jest to badanie pozwalające na dokładne stwierdzenie ilości i wielkości zmian patologicznych, powstałych we wnętrzu macicy. Badaniem dodatkowym może okazać się histerosalpingografia (potocznie nazywana HSG). Dzięki niej otrzymuje się radiologiczny obraz macicy i jajowodów. Innym, rzadko zalecanym badaniem przy zrostach, jest również sonohysterogram (SHG) – wykonuje się go przy pomocy wstrzyknięcia roztworu solnego do macicy przez pochwę i obejrzenie macicy za pomocą aparatu USG.

Leczenie zespołu Ashermana

Leczenie zrostów wewnątrz macicy odbywa się dwuetapowo:

  • Usunięcie chirurgiczne – na początku lekarz usuwa chirurgicznie zrosty oraz zakłada tymczasowo cewnik, który zabezpiecza macicę przed wytwarzaniem ponownych zrostów tuż po zabiegu.
  • Leczenie hormonalne – drugim, równie ważnym etapem jest podanie hormonów, zmniejszających ryzyko powstawania zrostów na macicy w przyszłości. Podawane są wtedy estrogen oraz dodatkowo niesteroidowe leki zapalne.

W przypadków zrostów na macicy ważna jest wczesna diagnostyka, ponieważ zaniedbanie tej choroby prowadzi do bezpłodności i nieodwracalnych problemów zdrowotnych.


  • Często nie objawia się żadnymi symptomami, a jej rozpoznanie następuje przypadkowo, np. w trakcie badania ginekologicznego. Dowiedz się, czym jest endometrioza.
  • Zaburzenie błony śluzowej macicy, która krwawi nie tylko na zewnątrz organizmu, ale i do wewnątrz określane jest mianem podwójnej miesiączki. Jest to endometrioza, czyli zrosty na macicy.
  • Zrosty na macicy wymagają leczenia hormonalnego lub chirurgicznego. Oprócz tego przy endometriozie ważna jest dieta, redukcja masy ciała i ruch. 

Więcej na temat ciąża poród Zrosty
Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17