Kobieta trzymająca się za brzuch
©Andrey Popov/Fotolia

Zrosty na macicy. Endometrioza: choroba podwójnej miesiączki

Kobieta trzymająca się za brzuch
©Andrey Popov/Fotolia

Zrosty na macicy powstają z powodu choroby „podwójnej miesiączki” - endometriozy. Jest to zaburzenie błony śluzowej macicy, która krwawi nie tylko na zewnątrz organizmu, ale i do wewnątrz. Endometrioza prowadzi do powstania pasm włóknistych zbliznowaceń tkankowych.

 

Zrosty na macicy kobiety cierpiącej na endometriozę są głównie spowodowane miejscowymi stanami zapalnymi. Ogniska endometrialne podczas krwawienia miesiączkowego powiększają się i z czasem łączą z innymi, tworząc tzw. pasmo zbliznowaceń tkankowych, nazywanych potocznie zrostami. Powstać mogą one wewnątrz macicy, ale również na zewnątrz. Macica krwawi wewnątrz, ale również na zewnątrz do otrzewnej. To podwójna miesiączka sprawia, że wewnątrz organizmu gromadzi się krew, a z czasem powoduje powstanie zrostów.

Objawy endometriozy

Kobieta, która boryka się z tą chorobą, doświadcza silnego, dotkliwego bólu w dole brzucha, bolesnych i zbyt długich miesiączek, sprawiającego ból stosunku płciowego. Endometrioza wiąże się też z problemami z zajściem w ciążę oraz pojawianiem się krwi w kale lub moczu. Efektem endometriozy może być bezpłodność – zrosty wewnątrz macicy mogą zamknąć trzon macicy. Diagnoza choroby stawiana jest przeważnie na podstawie badania laparoskopowego wnętrza macicy.

Leczenie endometriozy

Największą trudnością w przypadku choroby „podwójnej miesiączki jest fakt, że nie odnaleziono na nią skutecznej metody leczenia. Zrosty na macicy i innych narządach w przypadku endometriozy po chirurgicznym usunięciu mają dużą tendencje do odrastania. Jedynym leczeniem jest tutaj zaleczenie objawów choroby: wywoływanie pseudomenopauzy przede wszystkim za pomocą obniżenia poziomu estrogenu. Polecane są również tabletki hormonalne, które zmniejszają krwawienie do zewnątrz. Przeważnie lekarze przepisują silne leki przeciwbólowe.

 

Endometrioza to choroba, która dotyka co 5 kobietę na świecie. Grupą szczególnie narażoną są 30-40-latki z wysokim poziomem estrogenu oraz tendencją genetyczną. Warto jednak pamiętać, że endometrioza to nie nowotwór. Mimo że w opisie klinicznym może go przypominać, ponieważ występują zrosty (guzy) i wywoływana jest przez miejscowy stan zapalny, to nie powinno się mylić ze sobą tych dwóch chorób.


  • Często nie objawia się żadnymi symptomami, a jej rozpoznanie następuje przypadkowo, np. w trakcie badania ginekologicznego. Dowiedz się, czym jest endometrioza.
  • Zrosty powstające wewnątrz macicy mogą doprowadzić ostatecznie do całkowitego zrośnięcia się jamy macicy. Sprawdź, czy nie grozi ci zespół Ashermana.
  • Zrosty na macicy wymagają leczenia hormonalnego lub chirurgicznego. Oprócz tego przy endometriozie ważna jest dieta, redukcja masy ciała i ruch. 

Więcej na temat miesiączka ginekologia Zrosty
Przeładuj

Dlaczego Michał Gała odszedł z Teamu X? Skomentował też "ucieczkę" Lexy Chaplin!

zobacz 03:47