pies leżący na liściach na schodach
©Мария Старосельцева/Fotolia.com

Zoofobia, czyli paniczny lęk przed zwierzętami. Objawy, rodzaje i leczenie zoofobii

pies leżący na liściach na schodach
©Мария Старосельцева/Fotolia.com

Zoofobia jest zaburzeniem lękowym utrudniającym normalne funkcjonowanie. Objawia się silnym, panicznym strachem przed określonym zwierzęciem, np. psem, myszą, kotem, ptakiem, pająkiem, owodami. Skuteczną metodą leczenia jest desensytyzacja, czyli stopniowe odwrażliwianie.

Zoofobia jest panicznym lękiem przed zwierzętami. Objawami są najczęściej: duszność, zawroty głowy, drżenia mięśniowe, przyspieszone bicie serca. Ze względu na to, jakie zwierzę u danej osoby wywołuje strach, wyróżnia się wiele rodzajów zoofobii. Jedną z najpopularniejszych jest arachnofobia, czyli lęk przed pająkami.

Zoofobia - na czym polega? Przyczyny

Zoofobia zaliczana jest do grupy fobii specyficznych. Oznacza nieproporcjonalny do zagrożenia, paniczny lęk i strach przed określonym gatunkiem zwierząt, który zaburza racjonalne zachowania oraz normalne funkcjonowanie człowieka. W większości przypadków zoofobia ma swój początek w okresie dzieciństwa, najczęściej w przedziale wiekowym 3-12 lat. Lęk może pojawić się w wyniku traumatycznego zdarzenia z udziałem dziecka i określonego zwierzęcia, np. pogryzienie przez psa. Niekiedy zoofobia spowodowana jest naśladowaniem i wyuczeniem zachowań lękowych, które dziecko zaobserwowało u kogoś z najbliższego otoczenia, np. u członka rodziny. Malec, obserwując jak np. jego matka krzyczy na widok myszy lub pająka, z czasem może zacząć zachowywać się podobnie w takiej sytuacji. U dziecka lęk przed zwierzęciem może wystąpić na skutek usłyszenia opowieści o pogryzieniu przez zwierzę. Zoofobie często zanikają po osiągnięciu wieku dorosłego.

Jak objawia się zoofobia?

Zoofobia objawia się napadami paniki w sytuacji kontaktu ze zwierzęciem wywołującym u danej osoby strach. Reakcji lękowej towarzyszą takie symptomy, jak: duszność, kołatanie serca, zimny pot, drżenie kończyn, przyspieszony oddech, podwyższone ciśnienie. Mogą pojawić się również zawroty głowy, nudności oraz bladość powłok skórnych.

Rodzaje zoofobii

Wyróżnia się wiele rodzajów zoofobii. Jedną z popularniejszych jest arachnofobia oznaczająca lęk przed pająkami. Innymi fobiami przed zwierzętami są:

  • kynofobia - lęk przed psami,
  • ofidiofobia - lęk przed wężami,
  • ailurofobia - lęk przed kotami,
  • insektofobia - lęk przed owadami,
  • rodentofobia - lęk przed gryzoniami,
  • musofobia - lęk przed myszami i szczurami,
  • equinofobia - lęk przed końmi,
  • awizofobia - lęk przed ptakami (inaczej ornitofobia).

Czy zoofobię można wyleczyć?

Zoofobia w wielu przypadkach zanika samoistnie po osiągnięciu wieku dorosłego. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że lęk przed zwierzętami jest bardzo silny i nie ustępuje z wiekiem. Skutecznym leczeniem jest stosowanie metod psychoterapeutycznych i leków o działaniu przeciwlękowym. Terapia jest dostosowana indywidualnie do osoby cierpiącej na zoofobię. Najczęściej stosowaną metodą jest desensytyzacja, czyli odwrażliwianie. Polega ona na przezwyciężaniu strachu poprzez stopniową ekspozycję na zwierzę wywołujące lęk. Pierwszym etapem jest trening relaksacyjny, który przynosi ukojenie i odprężenie. Stosowanie technik relaksacyjnych prowadzi do osłabienia lęku. Kolejnym etapem jest wyobrażenie sobie sytuacji, w których osoba z zoofobią styka się ze zwierzęciem powodującym napad paniki. Pacjent opowiada o danym zwierzęciu, zapisuje jego nazwę na kartce, ogląda rysunki i zdjęcia przedstawiające je, następnie ogląda go na żywo, np. przez szybę. Ostatnim etapem jest bezpośredni kontakt z określonym zwierzęciem, który odczuwany jest jako bardzo nieprzyjemny.

Więcej na temat psy zwierzęta domowe koty Choroby
Przeładuj

Kate i William przez lata trzymali to w tajemnicy. Teraz wszystko wyszło na jaw! Kate będzie wściekła?

zobacz 01:06