złamanie kości udowej
©SENTELLO/Fotolia

Niestabilne urazy kości – złamanie trójkostkowe

złamanie kości udowej
©SENTELLO/Fotolia

Złamanie trójkostkowe to jeden z najbardziej rozległych urazów w obrębie kości. Prawidłowy czas zrostu odłamów kostnych nie powinien przekraczać 12 tygodni.

Złamanie trójkostkowe – skomplikowana triada złamań

Złamanie trójkostkowe polega na jednoczesnym złamaniu:

  • kostki przyśrodkowej,
  • kostki bocznej,
  • kostki tylnej – tylnej krawędzi kości piszczelowej.

Może mu też towarzyszyć zwichnięcie tylne stawu skokowego i zerwanie więzozrostu strzałkowo-piszczelowego. Do złamania trójkostkowego dochodzi najczęściej podczas biegu, skoku, lub poślizgnięcia.

Złamanie trójkostkowe – diagnostyka i sposoby leczenia

Diagnoza złamania trójkostkowego obejmuje: badanie palpacyjne wykonane przez specjalistę, USG (jest to badanie bardzo istotne z punktu widzenia późniejszej fizjoterapii), RTG (badanie radiologiczne), MR (rezonans magnetyczny) lub TK (tomografia komputerowa).

 

Długość i rodzaj leczenia są uzależnione od mechanizmu urazu, przemieszczeń, lokalizacji odłamków kostnych oraz rozległości uszkodzenia tkanek miękkich. Trójkostkowe złamanie leczone jest głównie operacyjnie. Polega na zespoleniu wewnętrznym kości (często przy użyciu specjalnych śrub) i usunięciu ewentualnych odłamów oraz zastosowaniu śruby stabilizującej, która usuwana jest po około 6 tygodniach. Reszta zespolenia usuwana jest po około 8 miesiącach. Często stosowany jest również gips stopowo-podudziowy, który dodatkowo zabezpiecza kończynę. W trzeciej dobie po zabiegu można wykonywać bardzo krótkie spacery o kulach bez obciążania chorej nogi. Do częściowego obciążenia trzeba poczekać od 4 do 6 tygodni, a pełne obciążenie jest możliwe dopiero po 10 tygodniach od operacji. Rokowania dotyczące pełnego wyleczenia zależą od czynników takich, jak: wiek, masa ciała, dolegliwości i choroby towarzyszące oraz sposób w jaki została przeprowadzona rehabilitacja.

Złamanie trójkostkowe - rehabilitacja

Usprawnianie kończyny po złamaniu trójkostkowym przeprowadzane jest wieloetapowo i we współpracy z lekarzem prowadzącym. Ponieważ lekarz zna dokładnie szczegóły dotyczące leczenia operacyjnego, powinien uczestniczyć w planowaniu rehabilitacji i monitorować jej przebieg. Około 3 doby po zabiegu rozpoczyna się rehabilitację, która polega na wykorzystaniu następujących metod i ćwiczeń:

  • pionizacja ciała – początkowo bez obciążania kończyny chorej,
  • kinezyterapia: ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia stabilizacyjne, ćwiczenia czynne, ćwiczenia podnoszące ogólną sprawność organizmu,
  • fizykoterapia: pole magnetyczne, laser, krioterapia, elektroterapia, światło spolaryzowane.

Do pełnej sprawności powraca się po około 14-16 tygodniach od zabiegu. Złamanie trójkostkowe może w przyszłości dawać objawy takie jak pojawianie się opuchlizny w okolicy kostki szczególnie przy zmianach pogody albo po długim wysiłku fizycznym, w tym także chodzeniu. 


Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47