załamana kobieta kuca i trzyma się za głowę
©william87/fotolia

Nieuleczalna choroba – ziarniniak Wegenera

załamana kobieta kuca i trzyma się za głowę
©william87/fotolia

Ziarniniak Wegenera inaczej ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń jest chorobą śmiertelną. Nieleczony ziarniniak daje osobie chorej około pół roku życia od momentu diagnozy. Diagnostyka ziarniniaka opiera się na wskaźniku typowych dla tej choroby przeciwciał cANCA i obrazie otrzymanym w biopsji zajętego narządu. Leczenie ma na celu wprowadzenie choroby w stan remisji.

Wskaźnik przeciwciał cANCA i biopsja, czyli diagnostyka ziarniniak Wegenera

Badania wykonywane przy diagnostyce ziarniniaka Wegenera to przede wszystkim wskaźniki stanu zapalnego (OB i CRP), wskaźnik przeciwciał cANCA oraz wskaźniki informujące o uszkodzeniach nerek (np. białko w moczu). Zwykle wykonywane są także RTG, biopsja uszkodzonego narządu i tomografia komputerowa klatki piersiowej. Diagnozę ziarniniaka Wegenera potwierdza połączenie wyników dwóch badań – obecności przeciwciał cANCA we krwi i obrazu otrzymanego w biopsji.

Leczenie ziarniniaka Wegenera – cyklofosfamid, metotreksat i glikokortykosteroidy

Ziarniniak Wegenera jest chorobą nieuleczalną. Domowe sposoby na leczenie ziarniaka nie istnieją. W leczeniu zwykle stosuje się połączenie cyklofosfamidu, metotreksatu i glikokortykosteroidów. W lżejszych przypadkach wykorzystywane jest połączenie metotreksatu i mniejszych dawek glikokortykosteroidów. W cięższych przypadkach zachorowań, gdy zajęte są ważne narządy takie jak: nerki, serce lub płuca, podawane są duże dawki glikokortykosteroidów i cyklofosfamidu. W bardzo ciężkich przypadkach można także stosować plazmaferezę – metodę oczyszczania osocza krwi z dużych cząstek takich jak kompleksy immunologiczne. W leczeniu ziarniniaka Wegenera plazmafereza usuwa z krwi osoby chorej przeciwciała cANCA. Efekt plazmaferezy jest tymczasowy, z czasem przeciwciała narastają, a choroba powraca.

 

Prawidłowe leczenie zaostrzeń choroby uzyskiwane jest w szpitalu. Osoba cierpiąca na ziarniniaka Wegenera ze względu na potencjalne skutki uboczne terapii powinna być uważnie monitorowana. Celem leczenia ziarniniaka jest wprowadzenie go w stan remisji i utrzymanie w niej przez jak najdłuższy czas. Remisja ziarniniaka Wegenera jest uzyskana m.in. przez osłabienie białych ciałek krwi, które powodują uszkodzenia naczyń. Gdy lekarzom uda się uzyskać stan remisji, stopniowo zmniejszane są dawki leków, aż do zupełnego ich odstawienia. W momencie nawrotu choroby, leki należy zacząć przyjmować ponownie.


Więcej na temat choroby nerek choroby płuc
Przeładuj

Blanka Lipińska pilnuje Barona na planie "The Voice of Poland"?! Zobaczcie, co na to Baron!

zobacz 00:39