Objawy zespołu wstrząsu toksycznego to m.in. wysoka temperatura, zawroty głowy, zaburzenia świadomości i spadek ciśnienia krwi. Jest to wynik zakażenia gronkowcem i szybkim namnażaniem bakterii w sprzyjających warunkach, np. gdy tampon w pochwie tkwi dłużej niż 6 godzin. Leczenie opiera się na antybiotykoterapii i łagodzeniu objawów.

Reklama

Przyczyny wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego

Bezpośrednią przyczyną zespołu wstrząsu toksycznego jest nie sam gronkowiec, ale wytwarzana przez niego toksyna TSST-1. Zatrucie organizmu z tej przyczyny występuje zwłaszcza wśród kobiet używających tamponów i niedostatecznie dbających o higienę w czasie menstruacji. Gronkowiec w niewielkich ilościach występuje w ludzkim organizmie, ale gdy stworzy mu się sprzyjające warunki, rozmnoży się bardzo szybko i będzie siał spustoszenie. Pośrednią przyczyną zespołu wstrząsu toksycznego w przypadku tamponów jest zbyt długie pozostawianie tamponu w pochwie. Krew i wydzielina podczas okresu jest pożywką dla bakterii. Dlatego bardzo ważne jest regularne wymienianie tamponów i przestrzeganie zasad higieny, w tym dokładne mycie rąk podczas aplikacji.

Objawy zespołu wstrząsu toksycznego

Zatrucie organizmu przez toksynę gronkowców może być bardzo groźne, zwłaszcza że postępuje szybko. Objawami zespołu wstrząsu toksycznego są: gorączka, spadek ciśnienia krwi, bóle mięśniowe, zawroty głowy, splątanie czyli zespół objawów zaburzenia świadomości, biegunka bądź wymioty, swędzenie i pieczenie śluzówki nosa, pochwy, gardła i oczu. Mogą pojawiać się tez bóle brzucha.

Leczenie zespołu wstrząsu toksycznego

Leczenie zespołu wstrząsu toksycznego wymaga opieki szpitalnej. Leczy się go poprzez oczyszczenie i wypłukanie zakażonego miejsca i terapię antybiotykową. Konieczne jest też uzupełnienie elektrolitów i płynów, a także wyrównanie zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej. W ciężkich przypadkach podaje się immunoglobuliny czyli przeciwciała przeciwko toksynie wytworzonej przez gronkowca.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama