Kobieta trzymająca się za brzuch
©Piotr Marcinski/Fotolia

Zespół Gilberta – objawy i leczenie choroby Gilberta

Kobieta trzymająca się za brzuch
©Piotr Marcinski/Fotolia

Zespół Gilberta to hiperbilirubinemia uwarunkowana genetycznie. Nie jest groźny dla zdrowia, ani życia człowieka. Czasami objawia się nieprzyjemnymi symptomami, jak żółtaczka czy niestrawność. Choroba ta jest nieuleczalna, należy stosować się do wskazań lekarzy, aby objawy nie powracały. Jak rozpoznać objawy choroby Gilberta i się przed nimi chronić? Na czym polega ta choroba?

Zespół Gilberta - co to jest i jakie są jego przyczyny?

Zespół Gilberta ta wada uwarunkowana genetycznie.  Jest dziedziczony autosomalnie recesywnie, co oznacza, że żeby zachorować, trzeba odziedziczyć mutację genu od obojga rodziców. Według statystyk występuje wśród 5% populacji, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Choroba polega na powracającym, okresowym podwyższonym poziomie bilirubiny. Oznacza to, że jest przypadłością z rodziny hiperbilirubinemii. U chorych z zespołem Gilberta stężenie bilirubiny wolnej wynosi zwykle < 4–5 mg/dl, u osób zdrowych 0,2 – 0,8 mg/dl.

Warto wspomnieć, że jest to niegroźna i bardzo łagodna choroba. Nie ma zbyt dużego wpływu na funkcjonowanie organizmu.

Zespół Gilberta - charakterystyczne objawy

Zespół Gilberta często nie daje żadnych wyraźnych objawów. Wykrywany jest zupełnie przypadkowo, np. podczas badania krwi.

Głównym i najczęstszym symptomem tej choroby jest okresowa żółtaczka. Pojawia się w postaci zażółcenia skóry i białek oczu. Inne objawy występują bardzo rzadko, są to m.in:

Objawy mogą się nasilać przy nadwyrężeniu organizmu, wynikającym ze: stresu, nadmiernej aktywności fizycznej, restrykcyjnej diety, operacji, miesiączki czy innej choroby.

Czy da się wyleczyć chorobę Gilberta?

Choroby Gilberta się nie leczy, nie jest ona groźna dla życia i zdrowia. Bardzo ważne jest jednak to, aby ją zdiagnozować. Hiperbilirubinemia może się bowiem objawiać w wyniku innych poważnych chorób. Leczenie błędnie zdiagnozowanej choroby wątroby jest bardzo niebezpieczne. Test genetyczny jest mało inwazyjny – należy pobrać próbki krwi jak w przypadku rutynowych badań laboratoryjnych.

Osoby ze zdiagnozowanym Zespołem Gilberta mogą normalnie żyć, choroba nie zagraża ich zdrowiu. Ważne jest jednak, aby nie podejmować działań, które mogą powodować skoki bilirubiny we krwi. Trzeba więc pamiętać, że głodzenie się, stres, używki oraz oraz niektóre leki mogą powodować nasilanie się objawów choroby. Chorym, podobnie jak każdej osobie, zaleca się:

 

 

Więcej na temat choroby choroby genetyczne
Przeładuj

Oto hitowe wózki dzieci gwiazd! Najdroższy kosztował 20 tysięcy, najtańszy - niecałe 500 zł!

zobacz 01:40