Kolano
©kosmos111/Fotolia

Zabieg chirurgiczny i rehabilitacja – konsekwencje zerwania więzadeł w kolanie

Kolano
©kosmos111/Fotolia

Więzadła krzyżowe odpowiadają m.in. za czucie w kolanie i prawidłowe zginanie nogi w stawie kolanowym. Zerwanie ACL wiąże się z bólem, czasem słychać podczas urazu trzaśnięcie czy głośne chrupnięcie. Zerwane więzadła krzyżowe leczy się operacyjnie.

 

Zerwanie więzadeł krzyżowych jest wynikiem urazu

 

Na zerwanie ACL narażone są osoby, które uprawiają sporty obciążające nogi, w tym gry zespołowe z piłką, narciarstwo czy sztuki walki. Więzadła krzyżowe zapewniają stabilność stawu, jego prawidłową pracę i czucie w obszarze kolana. Nieznaczne uszkodzenie – naderwanie więzadeł krzyżowych - można leczyć bez konieczności interwencji chirurga, ale gdy więzadła zostaną zerwane, niezbędna jest ich rekonstrukcja.

Ból, opuchlizna i niestabilność stawu – objawy zerwania ACL

Zerwanie więzadeł krzyżowych przednich (ACL) objawia się intensywnym bólem podczas urazu, przeważnie też słychać charakterystyczne chrupnięcie albo trzaśnięcie w stawie. Krótko po zdarzeniu pojawia się opuchlizna. Często zdarza się, że zerwanie ACL daje uczucie „ucieknięcia” kolana, jego niestabilności. Po ustąpieniu obrzęku i zmniejszeniu bólu nadal odczuwalny jest brak stabilności stawu, noga boli, gdy jest obciążana.

Leczenie zerwanego więzadła krzyżowego przedniego – rekonstrukcja

Rekonstrukcji zerwanych więzadeł krzyżowych dokonuje się podczas operacji. Zabieg może obyć się od 6 tygodni do 6 miesięcy od urazu. Zazwyczaj zerwanie ACL to nie jedyny uszczerbek podczas silnego urazu, często uszkodzone zostają także inne elementy stawu. By powrót do zdrowia przebiegał prawidłowo, pozostałe urazy muszą zagoić się do czasu interwencji chirurga w sprawie więzadeł krzyżowych przednich. Do odbudowania uszkodzonego więzadła wykorzystuje się pobrane z uda fragmenty mięśni. Po zabiegu przez kilka dni konieczne jest korzystanie z kul podczas poruszania się, a następnie stosowanie stabilizatora stawu. Zrekonstruowane więzadło wymaga dużo pracy i wysiłku podczas rehabilitacji, by mogło wrócić do pełnej sprawności.

 

Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04