Zatrzymywanie wody w organizmie objawia się ciężkością i obrzękami nóg, zwłaszcza w kostkach nóg i palcach dłoni, opuchlizną widoczna na twarzy, często zwiększa się też masa ciała. Zatrzymanie wody w organizmie może wynikać z wahań hormonalnych, nieprawidłowej diety, ale może też być objawem choroby.

Reklama

Hormony przyczyną zatrzymywania wody w organizmie

Obrzęki i opuchlizna często pojawiają się u kobiet w ostatnim tygodniu cyklu, przed miesiączką. Wynikają one ze zwiększonego wydzielania w tym okresie żeńskiego hormonu, progesteronu. Na zatrzymywanie wody w organizmie często skarżą się też kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne. Opuchlizna i obrzęki są także częstą dolegliwością wśród kobiet w ciąży.

Mało wody za dużo kawy, herbaty, alkoholu

Przyczyną zatrzymywania wody w organizmie może też być jakościowy niedobór płynów. Jakościowy, dlatego, że nawet jeśli pijesz dwa litry płynów dziennie, ale są to przede wszystkim: kawa, herbata czy słodkie napoje, w rzeczywistości bilans płynów jest ujemny. Kawa i herbata sprawiają, że woda zatrzymywana jest w organizmie.

Zbyt dużo soli w diecie

Zatrzymywaniu wody w organizmie sprzyja też dieta bogata w sól. Sól kuchenna nie jest jednym winowajcą. Dużo soli zawierają przekąski, takie jak orzeszki, chipsy, popcorn, paluszki. Jest jej też dużo w wędlinach i niektórych serach. Dorosły człowiek nie powinien przekraczać 6 g dziennie, czyli ok. jednej łyżeczki soli. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile soli znajduje się w produkcie, który chcesz kupić w sklepie, sprawdź ilość sodu, jaka jest podana na etykiecie i pomnóż ją razy 2,5.

O jakich chorobach może świadczyć zatrzymywanie wody w organizmie?

Przyczyna zatrzymywania się wody w organizmie może leżeć też głębiej niż tylko w diecie czy przejściowych wahaniach hormonalnych. Może ono świadczyć o wystąpieniu reakcji alergicznej i chorobach takich jak:

Zobacz także
  • niewydolność organów wewnętrznych, np. nerek, serca, wątroby;
  • chorobach płuc, np. rozedmie płuc.

Z tego względu zatrzymywania się wody w organizmie nie można lekceważyć, zwłaszcza jeśli ten stan utrzymuje się dłużej niż przez tydzień.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama