dłonie pod wodą
Image by LifetimeStock.com

Objawy i leczenie zastrzału. Jak postępować w przypadku ropnego zapalenia dłoni?

dłonie pod wodą
Image by LifetimeStock.com

Zastrzał palca najczęściej pojawia się na opuszce lub w okolicy paznokcia na skutek urazu mechanicznego, np. drzazgi lub ukłucia się kolcem krzewu. Zastrzały bywają też wynikiem uszkodzenia naskórka podczas zabiegów kosmetycznych. Zastrzał na palcu to rodzaj ropnego zapalenia dłoni, które powstaje, kiedy przez uszkodzony naskórek do głębszych warstw skóry przedostają się bakterie, najczęściej gronkowiec i paciorkowiec. Leczenie zastrzału wymaga interwencji chirurgicznej.

Jaki są objawy zastrzału?

Objawy zastrzału różnią się w zależności od jego lokalizacji i głębokości. Zastrzały dzieli się na : skórne, podskórne, ścięgniste, kostne i stawowe.

 

Zazwyczaj pierwszym objawem zastrzału skórnego jest zaczerwienienie i obrzęk palca. Pod skórą gromadzi się ropa. Dotykanie objętego zastrzałem miejsca powoduje ból. Silny, pulsujący ból pojawia się również w nocy.

 

Objawem zastrzału podskórnego jest silny ból, który nasila się po opuszczeniu palca. Na grzbietowej stronie dłoni pojawia się obrzęk. Pod wpływem ucisku palec boli.

 

Zastrzał ścięgnisty występuje wtedy, kiedy zakażenie obejmuje ścięgna. Jego objawami są: ból ścięgien, przykurcz, który uniemożliwia wyprostowanie palca, i ból przy próbie wyprostowania go.

 

Zastrzał stawowy wywołuje zaczerwienienie, ból i obrzęk w okolicy stawu. Niemożliwe jest poruszanie palcem. Tej postaci zastrzału często towarzyszy gorączka z dreszczami.

 

Zastrzał kostny to ropne zapalenie kości i paliczków. Towarzyszy mu gorączka z dreszczami. Występuje także silny ból kości, obrzęk i zaczerwienienie palca.

Jak leczy się zastrzał?

Od razu po zauważeniu objawów zastrzału należy zdjąć z dłoni pierścionki. Jedynie we wczesnym stadium zastrzału skórnego można wyleczyć zakażenie kąpielą w gorącej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej albo mydła.

 

W większości przypadków pomaga jednak wyłącznie interwencja chirurgiczna. Jej zakres zależy od stopnia zaawansowania i głębokości zakażenia.

 

W przypadku zastrzału skórnego zazwyczaj pomaga nacięcie naskórka i odsączenie ropy. Likwidacja zastrzału podskórnego wymaga zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Skórę nacina się w miejscu ogniska chorobowego. Zakłada się tam sączek i unieruchamia palec. Często podaje się też antybiotyk.

 

Leczenie zastrzału ścięgnistego polega na otwarciu pochewki ścięgna w celu oczyszczenia go z ropy. Dodatkowo podaje się antybiotyk.

 

Leczenie zastrzału ścięgnistego również polega na pozbyciu się zbiorników ropy. W tym przypadku usuwa się też martwicze tkanki. Po zabiegu kończynę unieruchamia się. Stosuje się też antybiotyki.

 

Leczenie zastrzału kości rozpoczyna się od opróżnienia zbiorników ropy. Następnie usuwa się martwe tkanki. Stosuje się antybiotyki i okłady ze środków odkażających. Kończynę unieruchamia się.

Więcej na temat choroby kości i stawów
Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33