Niemowlę w białej, małej wannie
©poplasen/Fotolia

Zaparciom u niemowląt towarzyszą wzdęcia, kolki i biegunki. Przyczyną problemów z wypróżnianiem jest między innymi alergia pokarmowa.

 

Jeśli dziecko wypróżnia się raz w tygodniu, ale nie towarzyszą temu żadne inne niepokojące obawy, rodzice mogą być spokojni – dziecko jest zdrowe.

Przyczyny zaparć u noworodków i niemowląt

Częstotliwość pojawienia się problemów z wypróżnianiem zależy m. in. od tego, czy dziecko karmione jest piersią.

1. Zaparcia u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Mleko modyfikowane jest gorzej przyswajalne i dłużej trawione niż mleko matki. Zaparcia pojawiają się często, gdy dochodzi do przestawienia dziecka z mleka matki na mleko w proszku.

2. Zaparcia u niemowląt karmionych piersią

Zaparcia u niemowląt karmionych piersią zdarzają się bardzo rzadko, ponieważ mleko mamy doskonale nawadnia organizm malucha. Problemy z wypróżnianiem mogą wystąpić, kiedy do diety niemowlaka wprowadza się nowe, niemleczne produkty, np. marchewkę, jabłko czy kaszkę ryżową. Czasami dziecko jest uczulone na jeden ze składników, który je mama.

Objawy zaparć u noworodków i niemowląt

Zaparcia u noworodków i niemowląt nie diagnozuje się po częstości wypróżnień, lecz strukturze stolca. Powodem do niepokoju jest nadmiernie zbity kał, który powoduje u dziecka duży wysiłek lub ból przy wypróżnianiu. Jeśli dziecko nie oddało stolca przed kilka dni, ale nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy, nie ma powodów do obaw. O pomoc do specjalisty należy się zwrócić, gdy dziecko stało się nadzwyczaj drażliwe, straciło apetyt, przestało przybierać na wadze. Zaparcia u niemowląt można podejrzewać, kiedy dziecko płacze przy wypróżnianiu, a jego brzuch jest twardy i nabrzmiały. Niemowlę może celowo powstrzymywać się przed oddaniem stolca, cierpieć na wzdęcia.

Domowe sposoby na zaparcia u niemowlaka

Jeśli niemowlę ma mniej niż 6 miesięcy, a podczas wypróżniania płacze przez około 10 minut, ma zaczerwienioną twarz, ale nie towarzyszą temu inne objawy, a stolec jest miękki, to najprawdopodobniej dyschezja, czyli zaburzenie czynnościowe układu pokarmowego, które nie wymaga leczenia – problemy ustępują samoistnie. Jeżeli zaś dziecko cierpi na zaparcia (stolec jest zbyt twardy oraz pojawiają się inne symptomy), warto wypróbować domowych metod pozbycia się uciążliwej dolegliwości.

Urozmaicenie menu mamy karmiącej o produkty wysokobłonnikowe

  • Mamy karmiące powinny jeść więcej produktów z wysoką zawartością błonnika: razowego pieczywa, kasz, warzyw i owoców. Szczególnie poleca się włączenie do menu siemienia lnianego i śliwek.
  • Picie minimum 2 litrów wody dziennie przez mamy karmiące - kobiety, które karmią piersią powinny dostarczać organizmowi co najmniej 2 litry płynów – przede wszystkim wody źródlanej, ale także soków z miąższem.
  • Wykonywanie masażu brzucha - niemowlakowi można pomóc przez wykonanie masażu brzuszka 3-4 razy dziennie.

Jeśli żadne z domowych sposobów nie pomagają, lekarz może zlecić stosowanie czopków lub doustnych leków, regulujących pracę jelit.