kobieta trzyma się za brzuch
©Alliance/fotolia

Leczenie zapalenia dwunastnicy i błony śluzowej żołądka

kobieta trzyma się za brzuch
©Alliance/fotolia

Zapalenie dwunastnicy i żołądka rozpoznawane jest na podstawie wywiadu lekarskiego, określenia zdolności wydzielniczych błony śluzowej przy pomocy specjalnej sondy i gastroskopowego obejrzenia wyglądu oraz nasilenia zmian w żołądku.

Dieta na zapalenie dwunastnicy i żołądka

W trakcie zapalenia zmieniona błona śluzowa nie może prawidłowo pracować. Leczenie objawów zapalenia dwunastnicy i żołądka sprowadza się do przerwania wpływu szkodliwych czynników na błonę śluzową. Niezbędne jest podjęcie czynności regeneracyjnych. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dietę. Należy powstrzymać się od spożywania ciężkostrawnych posiłków, picia alkoholu i palenia papierosów. Dobrze sprawdza się stosowanie przez 1-2 dni lekkostrawnej diety opartej na gorzkiej herbacie i sucharach. Dieta powinna bazować na daniach gotowanych na parze, duszonych lub gotowanych w wodzie. Posiłków nie powinno się zagęszczać zasmażkami. W diecie ważne są kasze, kleiki i budynie.

Eradykacja bakterii

Jeżeli przyczyną zapalenia żołądka i dwunastnicy była bakteria Helicobacter pylori leczenie rozpoczyna się tzw. eradykacją bakterii. Metoda ta polega na całkowitym usunięciu bakterii. W eradykacji stosowana jest terapia dwóch skojarzonych antybiotyków, na które bakteria jest czuła oraz jednego leku z grupy inhibitorów pompy protonowej – hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku (np. omeprazol, lanzoprazol).

Leczenie czterolekowe

Jeżeli taka terapia okazuje się być niewystarczająca włączane jest leczenie czterolekowe – do poprzednich leków dołączany jest związek bizmutu. Leczenie inhibitorem pompy protonowej i antybiotykami trwa 7 dni. Jeżeli zapalenie żołądka i dwunastnicy zostało spowodowane przez żółć, w leczeniu powinny pojawić się dostępne bez recepty leki z kwasem alginowym. W stanach gwałtownego zapalenia dwunastnicy i żołądka, którym towarzyszy biegunka, podwyższona temperatura, poważne odwodnienie, ogólne osłabienie i spadek ciśnienia, niekiedy konieczne jest leczenie szpitalne – częściowe lub całkowite usunięcie żołądka. Przy zapaleniu błony śluzowej żołądka o charakterze autoimmunologicznym konieczne należy dożywotnio podawać witaminę B12.  

Więcej na temat choroby układu pokarmowego
Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04