Kobieta trzyma się ręką za żołądek
©BillionPhotos.com/Fotolia

Zapalenie żołądka i dwunastnicy. Poznaj diagnostykę i jak leczyć schorzenie

Kobieta trzyma się ręką za żołądek
©BillionPhotos.com/Fotolia

Zapalenie żołądka i dwunastnicy może przejawiać się przewlekłymi lub ostrymi stanami. Choroba przebiega z nadkwaśnością, niedokwaśnością i bezkwaśnością soku żołądkowego.

Zapalenie żołądka i dwunastnicy – diagnostyka

Zapalenie żołądka i dwunastnicy można ustalić na podstawie zebranego wywiadu lekarskiego. Specjalista dzięki sondzie określi zdolność wydzielniczą błony śluzowej żołądka i obejrzy zmiany powstałe w błonie śluzowej żołądka za pomocą badania gastroskopowego.

Zapalenie żołądka i dwunastnicy – leczenie

Zapalenie żołądka i dwunastnicy można wyleczyć za pomocą przeprowadzenia eradykacji żołądka, czyli przez całkowite usunięcie bakterii Helicobacter pylori, która jest przyczyną zapalenia. Eradykacja żołądka polega na zastosowaniu metody skojarzonej dwóch antybiotyków, które zniszczą bakterię. W terapii tej stosuje się także leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (omeprazolu). Jeżeli terapia nie daje zamierzonych efektów dołącza się do niej terapię czterolekową i do wcześniejszych leków dołącza się związek bizmutu. Kiedy choroba objawiła się gorączką i silną biegunką, ciśnienie spadło i wystąpiło znaczne osłabienie organizmu, należy udać się jak najszybciej do lekarza i zastosować leczenie szpitalne. Warto zaprzestać więc nadużywania alkoholu i palenia papierosów. Należy też zmienić nawyki żywieniowe i jeść dania gotowane przede wszystkim na parze, bądź duszone. W stosowanej diecie trzeba zwrócić szczególną uwagę na ryby i mięsa. Ochraniającym i osłaniającym żołądek lekarstwem jest siemię lniane, kminek, a także woda z gotowanych ziemniaków i sok z kiszonej kapusty.  

Przeładuj

Z okazji urodzin Party.pl Izabela Janachowska wybrała cztery najpiękniejsze suknie ostatnich czterech lat!

zobacz 01:53