chłopiec
Flickr/madaise/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Zapaleniem oskrzeli można zarazić się drogą kropelkową

chłopiec
Flickr/madaise/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Zapalenie oskrzeli nazywane też bronchitem to zakaźny stan zapalny wywoływany przez wirusy zlokalizowany w górnych drogach oddechowych. Zapalenie oskrzeli można podzielić na chorobę o ostrym lub przewlekłym przebiegu.

Przyczyny zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli jest chorobą zakaźną, ale słabo zaraźliwą. Szczególnie podatne na zakażenie są osoby o obniżonej odporności oraz małe dzieci, osoby starsze i palacze tytoniu. Początkowe objawy zapalenia oskrzeli bardzo łatwo pomylić z przeziębieniem, nierzadko też jest ono jego powikłaniem.

Przyczyny zapalenia oskrzeli możemy podzielić na infekcyjne i nieinfekcyjne.

Infekcyjne zapalenie oskrzeli – objawy

Infekcyjne są zwykle wywołane przez wirusy. Ten rodzaj zakażenia powoduje ostry przebieg choroby z dokuczliwymi dolegliwościami, takimi jak: bóle głowy, gardła, katar, uczucie duszności, wysoka temperatura, uporczywy kaszel – na początku suchy. Są to objawy ostrego zapalenia oskrzeli. Które ma gwałtowny przebieg, ale trwa krótko i ustępuje zazwyczaj po około tygodniu leczenia. Zaś kaszel może utrzymywać się przez około 3 tygodnie.

Bakteryjne zapalenie oskrzeli - objawy

Jeżeli dojdzie do bakteryjnego zakażenia wówczas objawy nasilają się i zapalenie oskrzeli wchodzi w przewlekłą fazę. Wiąże się z odkrztuszaniem ropno-śluzowej wydzieliny. Gwałtowne objawy ustają, ale utrzymujący się kaszel oraz powracające duszności są objawem przewlekłego zapalenia oskrzeli. Zdiagnozowanie choroby w tej fazie jest trudne, i z czasem może ona znacznie obniżyć komfort życia osoby chorej. Nieinfekcyjne zapalenie oskrzeli może być wywołane poprzez kontakt z substancjami chemicznymi o działaniu uczulającym lub drażniącym, tj. smog, gazy przemysłowe, toksyczne pyły, itp. Alergeny oraz substancje toksyczne drażnią błonę śluzową górnych dróg oddechowych powodując przewlekłe zapalenie oskrzeli. Zakażenie nieinfekcyjne ma taki sam przebieg jak to wywołane wirusami czy bakteriami, z tą różnicą że może nie występować podwyższona temperatura.

Zapalenie oskrzeli – leczenie

Leczenie infekcyjnego zapalenia oskrzeli to przede wszystkim terapia objawowa, czyli syropy na kaszel, tabletki na ból gardła, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeżeli dojdzie do bakteryjnego nadkażenia, czyli pojawi się ropno-śluzowa wydzielina wówczas należy zgłosić się do lekarza ponieważ konieczna jest antybiotykoterapia. Nieinfekcyjne zapalenie oskrzeli wymaga leczenia farmakologicznego, które oprócz łagodzenia objawów wymaga przyjmowania steroidów oraz środków rozszerzających oskrzela. Ważne też jest, aby wyeliminować czynniki chorobotwórcze, tj. palacze powinni rozstać się z nałogiem a osoby pracujące w toksycznym otoczeniu zmienić pracę.

 

Możliwe powikłania po nieleczonym zapaleniu oskrzeli to astma, rozedma płuc, odoskrzelowe zapalenie płuc oraz upośledzenie drożności oskrzeli. 


Więcej na temat choroby płuc choroby wirusowe
Przeładuj

"I love you"... Filmowy Massimo przerwał nasz wywiad, by wyznać to filmowej Laurze! Jaka relacja ich łączy?

zobacz 01:55