maszynka do golenia
Flickr/photosteve101/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Uciążliwe czerwone kropki z ropną wydzieliną – zapalenie mieszków włosowych

maszynka do golenia
Flickr/photosteve101/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Zapalenie mieszków włosowych, to wywołana wirusami, bakteriami, grzybami, drożdżakami lub gronkowcem złocistym infekcja. Charakteryzuje ją zaczerwienienie w miejscu usuniętego włoska, opuchlizna, czasem ból oraz pojawienie się białych pęcherzyków z surowicą a później ropną wydzieliną.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

Gronkowiec złocisty – czyli obecna na skórze około 50% ludzi na świecie bakteria najczęściej wywołuje infekcję mieszków włosowych. Zdarzają się również zakażenia inną bakterią – nużeńcem. U osób z obniżoną odpornością, albo wyjałowioną florą bakteryjną w wyniku antybiotykoterapii, może dojść do zainfekowania mieszków włosowych grzybami lub drożdżakami. Powyższe przykłady należą do grupy infekcyjnego zapalenia mieszków włosowych. Wyróżnia się jeszcze nieinfekcyjną postać tej choroby – wówczas zmiany zapalne mieszków pojawiają się na skutek trądziku czy nieprawidłowej pielęgnacji skóry. Mikroranki powstałe podczas depilacji są idealnym środowiskiem do namnażania się i rozwoju drobnoustrojów. Przebieg choroby to pojawiające się pojedynczo lub grupami nieestetyczne małe krostki z ropną wydzieliną. Rozdrapywanie ich lub wyciskanie powoduje pogłębienie problemu. Z reguły atakują skórę pachwin, tylnej części ramion, nóg i klatki piersiowej. Rzadziej występują na twarzy.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie i pielęgnacja

Nawracająca i rozległa infekcja mieszków włosowych może doprowadzić do głębszych uszkodzeń naskórka powodując czyraki albo wrzody. Leczenie polega na przyjmowaniu – wydawanych na receptę – antybiotyków oraz stosowaniu maści o działaniu miejscowym. Często niezbędne jest wykonanie badań wydzieliny znajdującej się w pęcherzykach w celu ustalenia przyczyny zakażenia. Najważniejsza w zapaleniu mieszków włosowych jest higiena i odpowiednia pielęgnacja skóry. Dezynfekcja przed każdym goleniem i stosowanie jednorazowych maszynek jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli używamy jednej maszynki wiele razy – przed każdym zastosowaniem – obowiązkowo ją dezynfekujmy, np. spirytusem salicylowym. Peelingi gruboziarniste przygotują skórę do depilacji, usuną martwy naskórek oraz zapobiegną wrastaniu włosków. Jednak należy pamiętać, aby nie stosować ich zbyt intensywnie na skórę pokrytą ropnymi pęcherzykami, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do ich pękania i rozprzestrzeniania infekcji. Ponadto niezbędne jest nawilżanie skóry balsamami i kremami. Szczególnie polecane są te zawierające mocznik, panthenol i alantoinę, czyli składniki kojące i przeciwzapalne.

Więcej na temat depilacja zmiany skórne
Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13