dentysta sprawdza dziąsła
©Dangubic/fotolia

Objawy i leczenie zapalenia dziąseł

dentysta sprawdza dziąsła
©Dangubic/fotolia

Zapalenie dziąseł powstaje w wyniku nagromadzenia się płytki zębowej na powierzchni zębów. Płytka ulega mineralizacji i staje się kamieniem nazębnym, w którym zalegają szkodliwe dla uzębienia bakterie. Bakterie te produkują kwasy i toksyny, będące przyczyną podrażnień i stanów zapalnych.

Objawy zapalenia dziąseł – krwawienie dziąseł, obrzęk, nieświeży oddech

Zapalenie dziąseł to infekcyjna choroba dziąseł. Stan chorobowy objawia się obrzękiem i zaczerwienieniem. Następne stadia to kolejno – bolesność uciskowa oraz krwawienie w trakcie szczotkowania zębów. Z czasem dziąsła zaczynają swędzieć a w jamie ustnej mogą tworzyć się dokuczliwe afty. Odczuwalny jest nieświeży oddech i niesmak w ustach.

Leczenie zapalenia dziąseł – usuwanie kamienia nazębnego, korekta dziąseł

Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do zapalenia przyzębia, potocznie nazywanego parodontozą. Sposób leczenia zapalenia dziąseł zależy od rodzaju zniszczeń i zaawansowania choroby. Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym. W przypadku, gdy stan zapalny nie zdążył się mocno rozwinąć na tym etapie można zakończyć leczenie, jednak należy dokładnie dbać o higienę jamy ustnej i zrezygnować z palenia tytoniu, aby zapobiec nawrotom stanu zapalnego. Jeżeli zabieg oczyszczania uzębienia okazał się być niewystarczający, dentysta może zlecić stosowanie płukanek zmiękczających osad lub działających bakteriobójczo. W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego dziąseł niezbędna jest indywidualnie dopasowana antybiotykoterapia oraz zażywanie środków wspomagających odporność. Jeżeli zapalenie dziąseł było zaawansowane i doprowadziło do przerostu dziąseł, dentysta może zlecić wykonanie zabiegu korekty wielkości dziąseł. Zabieg wykonywany jest za pomocą skalpela, lasera lub noża elektrycznego. Po zabiegu tkanki szybko się goją. Korekta dziąseł ułatwia utrzymanie czystości jamy ustnej.

 

Profilaktyka zapalenia dziąseł polega na regularnej pielęgnacji zębów. Odpowiednie szczotkowanie i nitkowanie zębów usuną płytkę nazębną, a systematyczne kontrole dentystyczne pozwolą kontrolować jej odkładanie na zębach.  

Więcej na temat pielęgnacja zębów
Przeładuj

Julia Wieniawa szczerze o swoich obawach związanych z "Tańcem z gwiazdami"? "To jest najgorsze..."

zobacz 01:01