Kobieta trzyma termofor przy brzuchu
© absolutimages/Fotolia.com

Zabić bakterie i oczyścić drogi moczowe – leczenie zapalenia cewki moczowej i pęcherza

Kobieta trzyma termofor przy brzuchu
© absolutimages/Fotolia.com

Jeśli stan zapalny jest skutkiem kamicy moczowej bądź zastoju moczu z innego powodu, należy przede wszystkim udrożnić drogi moczowe. Niezbędna może okazać się nawet operacja.

 

Leczenie polega też na pozbyciu się bakterii, które są bezpośrednią przyczyną zapalenia cewki moczowej i pęcherza.

Leczenie niedrożności w zapaleniu cewki moczowej i pęcherza

Gdy zapalenie cewki moczowej i pęcherza następuje na skutek podrażnienia przez kamienie w przewodach moczowych bądź w cewce, problem może zostać rozwiązany poprzez usunięcie przeszkody. Tym samym niweluje się zastój moczu i usuwa ciało drażniące ścianki układu, co sprzyja namnażaniu się bakterii. Bakterie bytują też na samych kamieniach.

Zobacz także: leki na zapalenie pęcherza.

Usuwanie objawów zapalenia cewki moczowej i pęcherza

Dolegliwości spowodowane stanem zapalnym w obrębie układu moczowego są bardzo nieprzyjemne, dlatego leczenie polega m.in. na pozbyciu się ich. Częste, nagłe i bolesne parcie na pęcherz i oddawanie niewielkiej ilości moczu mogą zniknąć w wyniku przeprowadzenia terapii farmakologicznej połączonej ze stosowaniem się do zaleceń:

  • picie minimum 2 litrów płynów w ciągu doby,
  • leżenie,
  • dbanie o higienę osobistą,
  • regularne oddawanie moczu,
  • rezygnacja z przyjmowania leków obciążających nerki, np. przeciwbólowych,
  • prawidłowe wypróżnianie.

W celu przyspieszenia procesu oczyszczenia dróg moczowych podaje się leki i zioła moczopędne. Zapewniają one regularne usuwanie bakterii z organizmu.

Leczenie zapalenia cewki i pęcherza antybiotykami

Uporczywe i szkodliwe bakterie wywołujące zapalenie cewki moczowej oraz pęcherza można pokonać dzięki zażywaniu antybiotyków. Jeśli bakterie są jedyną przyczyną choroby, takie leczenie okaże się skuteczne. Objawy ustąpią już po jednym dniu, ale leczenie musi trwać 5 dni do tygodnia, aby było skuteczne.

 

Natomiast jeśli pośrednią przyczyną zapalenia cewki i pęcherza są np. zmiany w układzie moczowym, zastój moczu, uszkodzenie dróg moczowych czy inne wady albo choroby przewlekłe (jak cukrzyca), to przed leczeniem antybiotykowym powinno się zbadać, na jaki lek zareaguje konkretna bakteria wywołująca zakażenie (to badanie to antybiogram).

Nawroty i profilaktyka zapalenia cewki moczowej i pęcherza

Wyleczone zapalenie cewki i pęcherza nawraca przeważnie u osób, które przechodzą chorobę z powodu innego niż same bakterie w układzie moczowym. Do ponownego zarażenia tymi samymi bakteriami dochodzi do 3 tygodni od wyleczenia wówczas, gdy mocz był jałowy.

 

Aby zapobiegać i wspomagać leczenie zapalenia cewki i pęcherza, trzeba uważać, by nie wyziębiać dolnych partii ciała, dobrym pomysłem będzie noszenie ciepłej bielizny. Ponadto ważne jest regularne oddawanie moczu, picie minimum 2 litrów płynów na dobę, stosowanie środków moczopędnych. Aby uniknąć zapalenia cewki i pęcherza, należy wzmacniać odporność organizmu, dzięki temu drobnoustroje chorobotwórcze będą miały utrudnione zadanie.


Więcej na temat choroby nerek
Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49