Dłoń z zadbanymi paznokciami
Pixabay/tosco3000/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Zanokcica, czyli dlaczego nie wolno obgryzać paznokci

Dłoń z zadbanymi paznokciami
Pixabay/tosco3000/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Zanokcica to częsty problem osób, które wycinają skórki lub obgryzają paznokcie. Można ją leczyć domowymi metodami, ale czasem zakażenie jest na tyle poważne, że pomóc może tylko interwencja chirurga.

Czym jest zanokcica?

Zanokcica to rodzaj zapalenia ropnego, związanego z zakażeniem wałów (obrąbków) paznokcia. Może wystąpić zarówno wokół paznokci dłoni, jak i stóp. Zdarza się, że obejmuje swoim zasięgiem również macierz pod paznokciem, a także głębiej położone tkanki. Zanokcica może mieć postać ostrą, wywołaną przez gronkowca złocistego, paciorkowca, pałeczkę ropy błękitnej i bakterie beztlenowe, które znajdują się w jamie ustnej. Postać przewlekła występuje wówczas, gdy tkanki w okolicy paznokci są poddane długotrwałemu i powtarzającemu się działaniu czynników drażniących.

Przyczyny zanokcicy

Postać przewlekłą zanokcicy może wywołać narażenie dłoni czy stóp na działanie chemikaliów czy praca na stanowisku, które wymaga ciągłego moczenia palców. Częściej jednak zanokcica występuje w postaci ostrej, do czego przyczyniają się:

  • niewłaściwy sposób obcinania paznokci (aż do opuszków),
  • obgryzanie paznokci,
  • wycinanie lub obgryzanie skórek wokół paznokci i inne mechaniczne uszkodzenia wałów paznokciowych,
  • wrastanie paznokcia,
  • chodzenie w zakażonych bakteriami butach i skarpetach.

Objawy zanokcicy

Zarówno postać ostra, jak i przewlekła zanokcicy mogą wywoływać następujące objawy:

  • pulsujący ból palca, który nasila się po opuszczeniu dłoni lub wyprostowaniu stopy,
  • zaczerwienienie i obrzęk wokół wału paznokciowego,
  • gromadzenie się ropy pod paznokciem i wyciekanie jej w wyniku ucisku,
  • zielone zabarwienie paznokcia (tylko w przypadku zakażenia pałeczką ropy błękitnej).

Leczenie zanokcicy

Żeby ustrzec się przed zanokcicą, trzeba dezynfekować skórę natychmiast po skaleczeniu, walczyć z obgryzaniem paznokci, dbać o o ich prawidłową pielęgnację oraz przestrzegać higieny. Kiedy dojdzie już do stanu zapalnego, warto zacząć od wdrożenia domowych metod leczenia, które złagodzą ból i zlikwidują obrzęk. Jeśli zakażenie jest niegroźne, już na tym etapie można pozbyć się zanokcicy, niekiedy jednak konieczna jest terapia antybiotykowa, a nawet interwencja chirurgiczna.

 

1. Domowe metody na zanokcicę.
W leczeniu zanokcicy może pomóc nawet szare mydło, które działa przeciwobrzękowo. Wystarczy rozpuścić je w ciepłej wodzie i moczyć w tym roztworze dłonie lub stopy kilka razy w ciągu dnia aż do ostygnięcia wody. Pomóc może też moczenie palca w gorącej wodzie. Tu jednak trzeba pilnować, by nie doszło do poparzenia. W szklance z wrzącą wodą palec może się znaleźć tylko na sekundę, za to wielokrotnie, aż woda wystygnie. Ważne jest, by robić to kilka razy dziennie. Metody związane z moczeniem są jednak nieskuteczne w przewlekłym przebiegu choroby.

2. Leczenie farmakologiczne i chirurgiczne zanokcicy.
Jeżeli doszło do poważnego zakażenia, domowe sposoby leczenia zanokcicy nie poskutkują. Konieczna jest wtedy interwencja chirurga, który nacina pęcherz, aby ropa mogła się z niego wydostać. W niektórych przypadkach swobodny odpływ ropy jest jednak zablokowany przez paznokieć. Wówczas wycina się w nim okienko, w które dla zwiększenia efektywności leczenia aplikuje się jeszcze antybiotyk. Niekiedy zapalenie jest na tyle poważne, że trzeba usunąć cały paznokieć. Płytkę paznokciową usuwa się także w przypadku wrastającego paznokcia, ale obecnie coraz popularniejsze są specjalne klamry korygujące, które po nałożeniu na paznokieć unoszą go, dzięki czemu są skuteczne nie tylko w leczeniu zanokcicy, ale i w korygowaniu nieprawidłowości związanych z rozrastaniem się paznokcia.  


Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41