kobieta u lekarza mierzy ciśnienie krwi
©BillionPhotos.com/fotolia

Szpitalne i nieszpitalne sposoby leczenia zakrzepicy żył

kobieta u lekarza mierzy ciśnienie krwi
©BillionPhotos.com/fotolia

Leczenie zakrzepicy żył przebiega dwuetapowo. Zanim zostanie dojdzie do hospitalizacji podejmowane jest wstępne leczenie heparynami lub rywanoksabanem. Po przebytej zakrzepicy żył konieczne jest stosowanie profilaktyki zapobiegającej przyszłemu powstawaniu skrzepów.

Nieszpitalne leczenie zakrzepicy żył

Standardem w leczeniu zakrzepicy żył jest podawanie heparyny drobnocząsteczkowej lub rywaroksabanu. W leczeniu zakrzepicy żył zalecane jest stosowanie kompresjoterapii (leczenie kończyny zewnętrznym uciskiem za pomocą np. specjalnych pończoch, rajstop lub opasek) i szybki powrót do aktywności ruchowej – częste spacery. Mimo że nie ma dokładnego określenia długości trwania leczenia heparyną, zwykle kontynuowane jest ono przez 5-10 dni. W ostatnich 2-3 dniach zażywania heparyny należy równocześnie rozpocząć stosowanie doustnych leków przeciwkrzepliwych – pochodnych kumaryny. Nie należy zażywać środków przeciwkrzepliwych zbyt długo, ponieważ długotrwała terapia tymi lekami może powodować osteoporozę.

Hospitalizacyjne sposoby leczenia zakrzepicy żył

Bezwzględnym wskazaniem do hospitalizacji są symptomy, które sugerują rozległy obrzęk kończyny lub zatorowość płucną. Hospitalizacja w przypadku zakrzepicy żył to:

  • leczenie trombolityczne – przez cewnik podawane są leki, które rozpuszczają skrzeplinę. Metoda ta zalecana jest w przypadku osób z masywną zatorowością płucną, u których nie zauważono poprawy po leczeniu heparyną.
  • embolektomia tętnicy płucnej – polega na uniesieniu skrzepu z tętnicy płucnej przy użyciu cewnika. Embolektomia stosowana jest wyłącznie w przypadkach ostrych niewydolności układu krążenia.
  • trombektomia operacyjna – skrzep usuwany jest za pomocą cewnika z balonikiem po wykonaniu nacięcia na skórze. Zabieg wykonywany jest tylko w przypadku siniczego obrzęku kończyny. Pełna procedura operacyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym (wkłucie pomiędzy kręgami).
  • trombektomia przezskórna – skrzeplina jest odsysana cewnikiem z żyły przez nakłucie skóry (w zabiegu nie wykonuje się nacięcia, jak w przypadku trombektomii operacyjnej, a jedynie niewielkie nakłucie). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu lokalnym.
  • stały lub czasowy filtr głównej żyły dolnej – technika wykorzystywana u osób z przeciwwskazaniami do leczenia antykoagulacyjnego oraz w nawrotach zatorowości pomimo leczenia środkami przeciwkrzepliwymi.

Profilaktyka po przebytej zakrzepicy żył

Profilaktyczne działania po zakrzepicy żył to: stosowanie doustnych antykoagulantów, noszenie pończoch przeciwzakrzepowych i odbywanie przerywanego masażu pneumatycznego. Po przebytej zakrzepicy żył stosowanie profilaktyki jest konieczne. Nie ma jednoznacznych wskazówek dotyczących zalecanego czasu jej kontynuowania. Sugeruje się, że należy stosować profilaktykę zakrzepicy żył przez trzy miesiące, o ile czynniki ją powodujące przestały oddziaływać. W przypadku utrzymujących się czynników ryzyka należy stosować ją długoterminowo.  

Więcej na temat choroby układu krążenia
Przeładuj

Ewa Kasprzyk będzie jak babcia Wolańska w czwartej części "Kogla Mogla"?! Wszystko przez... Shakirę!

zobacz 02:36