Strona zawiera
treści tylko dla dorosłych

Zbliżenie na bieliznę kobiecą
©Piotr Marcinski/Fotolia

Objawy zakażeń intymnych: pieczenie i świąd

Zbliżenie na bieliznę kobiecą
©Piotr Marcinski/Fotolia

Najczęściej zakażenia miejsc intymnych wywoływane są zakażeniem pochwy oraz zapaleniem dróg moczowych. W obu przypadkach objawami są świąd, pieczenie, ból w dole brzucha czy zmienione upławy. Zakażenia intymne leczy się przede wszystkimi farmakologicznie.

 

Zakażenia intymne można podzielić na dwa rodzaje: zakażenie pochwy oraz zapalenie dróg moczowych. Rozpoznanie konkretnej choroby, pozwoli udać się do właściwego specjalisty i rozpocząć leczenie. Z zakażeniem pochwy powinniśmy się zgłosić do ginekologa, a z zapaleniem dróg moczowych do urologa.

Jak rozpoznać zakażenie pochwy?

Zakażenie pochwy to infekcja bakteryjna, grzybicza lub wywołana rzęsistkiem pochwowym. Charakteryzuje się przede wszystkim zmienionym wyglądem upławów oraz podwyższonym poziomem pH w pochwie (jest to wskaźnik zakwaszenia flory bakteryjnej, który normalnie powinien wynosić 3,8 – 4,5 pH). Objawy zakażenia pochwy to:

  • postać grzybicza: wskaźnik pH do 4,5; bezwonne, gęste upławy; ból przy oddawaniu moczu; zaczerwienie warg sromowych.
  • postać bakteryjna: wskaźnik pH od 4,5 do 7,0; obfite upławy o szarej barwie, nieprzyjemny, „rybi” zapach.
  • zakażenie rzęsistkiem pochwowym (inaczej zakażenie pierwotniakami): wskaźnik pH od 4,5 do 7,0; bardzo dokuczliwy świąd; żółtawo-zielone upławy; ból przy stosunku oraz przy oddawaniu moczu, zaczerwienie warg sromowych.

Zobacz także: czym leczyć infekcje intymne

 

W przypadku zakażenia pochwy należy się niezwłocznie zgłosić do ginekologa, który przepisze odpowiednie leki, przywracające równowagę flory bakteryjnej w pochwie.

Jak rozpoznać zapalenie dróg moczowych?

Zapalenie dróg moczowych jest bardzo łatwe do zaobserwowania od pierwszych chwil rozpoczęcia się choroby. Charakteryzuje się częstym i bolesnym oddawaniem moczu, odczuwaniem pieczenia lub świądu w miejscach intymnych oraz bólem w dole brzucha. Również w przypadku zapalenia dróg moczowych należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza urologa, który najczęściej wprowadza leczenie farmakologiczne.

 

Więcej na temat miesiączka ginekologia Pochwa
Przeładuj

Mija rok od śmierci Pawła Królikowskiego. Jak wspominają go znani przyjaciele? Skrzynecka rozczulająca!

zobacz 02:53