Strona zawiera
treści tylko dla dorosłych


Zbliżenie na bieliznę kobiecą
©Piotr Marcinski/Fotolia

Objawy zakażeń intymnych: pieczenie i świąd

Zbliżenie na bieliznę kobiecą
©Piotr Marcinski/Fotolia

Najczęściej zakażenia miejsc intymnych wywoływane są zakażeniem pochwy oraz zapaleniem dróg moczowych. W obu przypadkach objawami są świąd, pieczenie, ból w dole brzucha czy zmienione upławy. Zakażenia intymne leczy się przede wszystkimi farmakologicznie.

 

Zakażenia intymne można podzielić na dwa rodzaje: zakażenie pochwy oraz zapalenie dróg moczowych. Rozpoznanie konkretnej choroby, pozwoli udać się do właściwego specjalisty i rozpocząć leczenie. Z zakażeniem pochwy powinniśmy się zgłosić do ginekologa, a z zapaleniem dróg moczowych do urologa.

Jak rozpoznać zakażenie pochwy?

Zakażenie pochwy to infekcja bakteryjna, grzybicza lub wywołana rzęsistkiem pochwowym. Charakteryzuje się przede wszystkim zmienionym wyglądem upławów oraz podwyższonym poziomem pH w pochwie (jest to wskaźnik zakwaszenia flory bakteryjnej, który normalnie powinien wynosić 3,8 – 4,5 pH). Objawy zakażenia pochwy to:

  • postać grzybicza: wskaźnik pH do 4,5; bezwonne, gęste upławy; ból przy oddawaniu moczu; zaczerwienie warg sromowych.
  • postać bakteryjna: wskaźnik pH od 4,5 do 7,0; obfite upławy o szarej barwie, nieprzyjemny, „rybi” zapach.
  • zakażenie rzęsistkiem pochwowym (inaczej zakażenie pierwotniakami): wskaźnik pH od 4,5 do 7,0; bardzo dokuczliwy świąd; żółtawo-zielone upławy; ból przy stosunku oraz przy oddawaniu moczu, zaczerwienie warg sromowych.

Zobacz także: czym leczyć infekcje intymne

 

W przypadku zakażenia pochwy należy się niezwłocznie zgłosić do ginekologa, który przepisze odpowiednie leki, przywracające równowagę flory bakteryjnej w pochwie.

Jak rozpoznać zapalenie dróg moczowych?

Zapalenie dróg moczowych jest bardzo łatwe do zaobserwowania od pierwszych chwil rozpoczęcia się choroby. Charakteryzuje się częstym i bolesnym oddawaniem moczu, odczuwaniem pieczenia lub świądu w miejscach intymnych oraz bólem w dole brzucha. Również w przypadku zapalenia dróg moczowych należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza urologa, który najczęściej wprowadza leczenie farmakologiczne.

 

Więcej na temat miesiączka ginekologia Pochwa
Przeładuj

Jak Ania z "Hotelu Paradise" wspomina związek z Tindera? Zdradziła również, jaki ma typ mężczyzny

zobacz 02:11