RTG płuc na zielonym tle
© stockdevil/Fotolia.com

Jak objawia się zachłystowe zapalenie płuc? Poznaj przyczyny i sposoby leczenia

RTG płuc na zielonym tle
© stockdevil/Fotolia.com

Zachłystowe zapalenie płuc inaczej jest nazywane zespołem Mendelsona. Należy do chemicznych zapaleń płuc. Powstaje jako następstwo aspiracji treści żołądkowej do drzewa oskrzelowego. W przebiegu tej choroby może dojść do zapalenia płuc, które jest wywoływane przez bakterie tlenowe i beztlenowe.

Jak rozpoznać zachłystowe zapalenie płuc?

Objawy zachłystowego zapalenia płuc są podobne do tych towarzyszących typowemu zapaleniu płuc. Wskazuje się przede wszystkim gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza, dreszcze i zlewne poty. Ponadto obserwuje się osłabienie organizmu i uczucie duszności. Kaszlowi towarzyszy odksztuszanie ropnej plwociny. Oddech jest przyspieszony, a w klatce piersiowej odczuwa się ból.

 

Aspiracja treści pokarmowej podrażnia śluzówkę dróg oddechowych przez sok żołądkowy, co skutkuje stanem zapalnym objawiającym się kaszlem, chrypą i świszczącym oddechem. Zachłyśnięcie może powodować u osób dorosłych ostre zapalenie oskrzelików, które cechuje się martwicą i obrzękiem nabłonka, a także śluzem i wysiękiem w świetle oskrzelików.

Dlaczego dochodzi do zachłystowego zapalenia płuc?

Do wystąpienia zachłystowego zapalenia płuc predestynuje nadużywanie używek i przyjmowanie pozycji leżącej w trakcie upojenia alkoholem, co sprzyja przepływaniu treści z żołądka do układu oddechowego. Jako przyczyny podaje się też choroby neurologiczne i konieczność żywienia przez sondę dożołądkową. Utrata przytomności, konieczność reanimacji czy płukanie żołądka także mogą się przyczynić do rozwoju schorzenia. Przyczyną zachłystowego zapalenia płuc może być także refluks żołądkowo-przełykowy, który jest powodowany rozluźnieniem dolnego zwieracza przełyku. Choroby, takie jak atrezja dwunastnicy czy achalazja przełyku, także mogą predestynować do zachłystowego zapalenia płuc. Osoby urodzone jako wcześniaki mogą kilka dni po porodzie zostać dotknięte tą chorobą na skutek zachłyśnięcia się pokarmem lub płynem owodniowym, jeśli odruch kaszlnięcia jest upośledzony. Ponadto jako powody zachłystowego zapalenia płuc wskazuje się wrodzone malformacje tchawiczo-przełykowe.

Leczenie zachłystowego zapalenia płuc

W czasie leczenia zachłystowego zapalenia płuc warto mieć świadomość tego, że jest to zapalenie o etiologii bakteryjnej mieszanej, gdyż do zakażenia dochodzi bakteriami tlenowymi i beztlenowymi. W związku z tym konieczne jest prowadzenie szerokowidmowego leczenia przeciwbakteryjnego. Stosuje się antybiotyk z grupy penicylin, a czasami także klindamycyny i metronidazolu. Ważne, aby aspirowaną treść pokarmową usunąć z drzewa oskrzelowego. W tym celu czasem konieczna jest intubacja i tlenoterapia.

Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48