próbki krwi
©somkanokwan/fotolia

Niska i wysoka krzepliwość krwi – objawy i leczenie

próbki krwi
©somkanokwan/fotolia

Zaburzenia krzepnięcia krwi to zespół chorób, które mogą się objawiać zarówno rozrzedzeniem, jak i zagęszczeniem krwi. Kiedy krew jest za rzadka, mamy do czynienia ze skazą krwotoczną, natomiast gdy jest zbyt gęsta – z nadkrwistością.

 

Nie każde zaburzenie krzepliwości da się wyleczyć, ale można łagodzić objawy upuszczaniem krwi bądź przyjmowaniem syntetycznych czynników krzepnięcia.

Objawy skazy krwotocznej

Objawy skazy krwotocznej mogą mieć różne nasilenie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Przy poważnych skazach zdarzają się nawet krwawienia do narządów wewnętrznych i do światła przewodu pokarmowego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia chorego. W schorzeniu o łagodnym przebiegu często pojawiają się:

  • krwawienia podskórne (siniaki),
  • krwawienia z nosa i z dziąseł,
  • krwawienia do stawów (z czasem ograniczające ich ruchomość).

Żaden z tych objawów nie musi wynikać z urazu mechanicznego. Kiedy natomiast dochodzi do urazu bądź przerwania ciągłości skóry podczas zabiegu operacyjnego, występują trudne do zahamowania krwotoki.

Leczenie skazy krwotocznej

O metodzie leczenia skazy krwotocznej decyduje przede wszystkim etiologia choroby. Aby uporać się z nabytą niską krzepliwością, trzeba najpierw rozpocząć terapię schorzenia, które wywołało zaburzenia krzepliwości. Na wrodzoną skazę krwotoczną nie ma lekarstwa. Złagodzenie jej objawów jest możliwe dzięki przetoczeniu koncentratu płytkowego lub przyjęciu trudno dostępnego i bardzo kosztownego syntetycznego czynnika krzepnięcia.

Objawy nadkrwistości

Nadkrwistość może mieć bardzo poważne skutki. Kiedy liczba czerwonych krwinek znacznie przekracza normy, pojawiają się takie schorzenia jak nadciśnienie tętnicze i zakrzepica żył, z której może się rozwinąć choroba zakrzepowo-zatorowa – przyczyna udarów mózgu i zawałów serca. Trombofilię trzeba leczyć już na etapie pierwszych objawów:

  • gęstej krwi,
  • bólów i zawrotów głowy,
  • szumu w uszach,
  • zaburzeń widzenia,
  • zaczerwienienia skóry twarzy i uszu oraz rąk i stóp,
  • świądu skóry nasilającego się po gorącej kąpieli.

Leczenie nadkrwistości

Nadkrwistość leczy się środkami rozrzedzającymi krew (np. heparyną lub acenokumarolem), które w przypadku wrodzonych zaburzeń krzepliwości trzeba przyjmować przez całe życie. W ostrej postaci choroby stosuje się czasem upuszczanie krwi. Skuteczność leczenia zaburzeń wtórnych jest natomiast uzależniona od efektów terapii choroby wywołującej nadkrwistość.


Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33