Smutny mężczyzna
©Photographee.eu/Fotolia

Leczenie stulejki: maści, zabieg chirurgiczny, obrzezanie

Smutny mężczyzna
©Photographee.eu/Fotolia

Stulejka nie jest chorobą zagrażającą życiu i zdrowiu, ale jej zaniedbanie może skutkować poważnymi konsekwencjami. Nieleczona może utrudniać lub wręcz uniemożliwiać normalne współżycie seksualne oraz prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych.

Co to jest stulejka?

Stulejka może pojawić się w każdym wieku. Polega na zwężeniu ujścia napletka (czyli skóry okrywającej żołądź), które utrudnia, bądź wręcz uniemożliwia jego zsunięcie i odkrycie żołędzi, czyli główki penisa. Może występować zarówno we wzwodzie, jak również w stanie spoczynku. Stulejka u dzieci, jak i u dorosłych zazwyczaj rozwija się na skutek niewłaściwej higieny, stanów zapalnych cewki moczowej, żołędzi czy napletka, może być także powikłaniem cukrzycy - ta sytuacja dotyczy zwykle mężczyzn w starszym wieku.

Zabiegi usunięcia stulejki

Możliwości leczenia stulejki jest kilka i wybór ich zależy od wieku pacjenta oraz od okoliczności:

  • U dzieci wystarczające mogą okazać się maści sterydowe, które mogą wspomóc proces „odklejania” się napletka.
  • Czasem jednak konieczne może okazać się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który u dorosłych jest jedyną właściwą metodą leczenia. Polega on na poszerzeniu ujścia napletka poprzez wykonanie kilku nacięć wzdłuż osi członka, a następnie poprzecznym ich zszyciu.
  • Gdy jednak zwężenie ujścia jest zbyt duże oraz w przypadku nawracającej stulejki (np. w wyniku powstania blizn po poprzednim zabiegu) konieczne może okazać się obrzezanie, które całkowicie wyeliminuje problem w przyszłości. Metoda ta polega na całkowitym, bądź też jedynie częściowym, usunięciu napletka wraz z pierścieniem zwężającym prącie.

 

Po zabiegu należy utrzymywać prawidłową higienę oraz utrzymywać członka w pozycji do góry – pomoże to uniknąć ewentualnych powikłań oraz przyspieszy gojenie ran pooperacyjnych. Dorośli przynajmniej przez miesiąc powinni powstrzymać się od współżycia seksualnego.

Kiedy stulejka nie jest problemem?

Stulejka może być wadą wrodzoną lub nabytą. Warto wiedzieć, że do 2-3 roku życia u większości chłopców występuje tzw. stulejka fizjologiczna – napletek jest nieodprowadzalny. U małych chłopców napletek jest przyklejony do żołędzi tzw. mastką. Wraz z wiekiem wydzielina ta powinna się powoli wypłukiwać, a napletek stopniowo odklejać. Jest to sytuacja prawidłowa, która niestety może przerodzić się w stan patologiczny. 

Więcej na temat libido impotencja
Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13