Smutny chłopiec leżący na kanapie
Pixabay/RachelBostwick/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Rumień zakaźny, zwany chorobą zaczerwienionych policzków pojawia się u dzieci między 2 a 12 rokiem życia. Wywołuje go wirus B19, który przenoszony jest drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt, np. podczas kichania czy kasłania. Jest to infekcja wirusowa, która najczęściej występuje wiosną. Na szczęście, choroba przebiega łagodnie, a raz przebyta daje odporność na całe życie.

Objawy rumienia zakaźnego

Typowym objawem rumienia zakaźnego jest wystąpienie wysypki na policzkach, która pojawia się stopniowo. Nie towarzyszy jej ból ani pieczenie, a z czerwonych plam powstaje rumieniec. Kilka dni przed jej wystąpieniem dziecko może mieć objawy grypy, a skóra zaczyna świerzbić. Wysypka nie obejmuje czoła, okolic nosa i ust. Po kilku dniach zaczyna rozprzestrzeniać się na pośladkach, nogach i ramionach. Po około tygodniu zaczyna blednąć i znikać od dołu do góry – poczynając od nóg, a kończąc na policzkach. Nie pozostawia żadnych śladów ani blizn. Wirus może powracać w ciągu kilku tygodni w reakcji na stres, aktywność fizyczną bądź zmianę temperatury. Osoby dorosłe również mogą się zarazić rumieniem zakaźnym. U nich choroba przebiega inaczej. Oprócz wysypki pojawiają się bóle stawów, głowy, gardła i katar. Dosyć często dochodzi do obrzęków. Osoba chora może mieć gorączkę i uczucie przemęczenia.

Leczenie rumienia zakaźnego

Rumień zakaźny przebiega łagodnie, ale warto zgłosić się do lekarza w celu zbadania dziecka i postawienia diagnozy. Zaleca się, aby dziecko, jak i osoba dorosła zostało w domu, aby nie zarażać innych osób. Nie jest konieczne zażywanie leków, ponieważ wirus minie sam. Należy karmić chorego dużą ilością warzyw, owoców i soków, ponieważ zawierają duże dawki witamin.

Rumień zakaźny u kobiet ciężarnych

Wirus rumienia zakaźnego jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży w 6 pierwszych miesiącach. Może wywołać komplikacje ciążowe: zapalenie mięśnia sercowego, niedokrwistość, obrzęk płodu, a nawet jego obumarcie. 75% kobiet, które przechodzą wirus dopiero w ciąży, rodzą zdrowe dzieci. Jeśli podejrzewamy rumień zakaźny należy jak najszybciej udać się do lekarza.