kobieta biegnie
©blas/Fotolia

Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem

kobieta biegnie
©blas/Fotolia

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja stresowa to mimowolne, niekontrolowane wycieki uryny pod wpływem wysiłku fizycznego, codziennych aktywności a nawet podczas spoczynku.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu: przyczyny

Według lekarzy każdy przypadek związany z nietrzymaniem moczu ma charakter patologiczny i wymaga leczenia. Liczba przebytych porodów zwiększa u kobiet ryzyko pojawienia się inkontynencji stresowej. Do przyczyn powstawania tego typu dolegliwości zalicza się również liczba i przebieg operacji ginekologicznych oraz częste występowanie przewlekłych zaparć. Przerost gruczołu prostaty oraz związane z tym zabiegi chirurgiczne to główne przyczyny pojawienia się problemu z nietrzymaniem moczu u mężczyzn. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może być też spowodowane przez zmiany zapalne dróg moczowych, choroby neurologiczne oraz przebyte urazy kręgosłupa. Podatność na inkontynencję wysiłkową zwiększa się z wiekiem.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu: diagnoza

Na dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu najczęściej cierpią kobiety po wielokrotnych porodach, osoby z nadwagą oraz osoby starsze (w wyniku starczego osłabienia mięśni). Inkontynencję wysiłkową stwierdza się za pomocą badań takich jak:

  •  badanie ogólne moczu, posiew moczu, oznaczanie zalegania moczu;
  •  badanie radiologiczne z kontrastem (uretrocystografia, urografia);
  •  uretrocystoskopia – badanie endoskopowe dolnego odcinka dróg moczowych;
  •  wziernikowe badanie przez pochwę;
  •  próby prowokacyjne dotyczące nietrzymania moczu – czyli np. próba kaszlowa.

Do jednej z metod diagnostycznych należy badanie urodynamiczne, dzięki któremu można określić aktywność skurczową, przepływ cewkowy oraz zmiany napięcia pęcherza. Badanie to nie jest powszechnie stosowane ponieważ wykonuje się je przy pomocy kosztownej aparatury. W diagnozie wysiłkowego nietrzymania moczu konieczne jest wykonanie badań neurologicznych oraz wykluczenie chorób takich jak cukrzyca i moczówka prosta.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu: dolegliwości

Wyróżnia się trzy stopnie wysiłkowego nietrzymania moczu:

1. Wyciekanie moczu tylko w wyniku wysiłku fizycznego, np. kaszel, śmiech, dźwiganie ciężkich rzeczy.

2. Popuszczanie wyłącznie na skutek lekkich aktywności, takich jak wstawanie czy chodzenie.

3. Bezwiedny wyciek moczu nawet w pozycji leżącej.

 

Inkontynecji stresowej towarzyszą najczęściej dolegliwości związane z ciągłym parciem na mocz i częstym oddawaniem moczu w małych ilościach. Z reguły w ciągu dnia, rzadziej w nocy. Symptomy nasilają się w przypadku przewlekłego zakażenia dróg moczowych, otyłości, przewlekłego kaszlu i duszności.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu: leczenie

Leczenie inkontynencji stresowej należy przede wszystkim rozpocząć od treningu pęcherza oraz mięśni dna miednicy, które wpływają na jego sprawność. W przypadku niezadowalających efektów ćwiczeń, stosuje się środki farmakologiczne przepisane przez specjalistę. 

Więcej na temat badania moczu
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41