kobieta przed zabiegiem wszczepienia endoprotezy
©highwaystarz/Fotolia

Endoproteza stawu biodrowego – opis zabiegu

kobieta przed zabiegiem wszczepienia endoprotezy
©highwaystarz/Fotolia

Endoproteza to sztuczny stan biodrowy, który pozwala wrócić do sprawności osobie z chorą tkanką chrzęstną i kością biodra. Głowa kości udowej i panewka stawu biodrowego kości miedniczej tworzą razem staw biodrowy.

 

Pierwszy element stawu zastępuje się metalową kulką, drugi zaś wykonany jest z tworzywa sztucznego, przypomina gniazdo. Protezę mocuje się przy zastosowaniu cementu kostnego, cementu akrylowego lub hydroksyapatytu (naturalnego minerału). W protezie znajdują się pory niewielkich rozmiarów, które umożliwiają wrastanie kości w protezę.

Endoproteza stawu biodrowego – wskazania do wykonania zabiegu

Zabieg wszczepienia sztucznej protezy jest niezbędny u osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową, martwicę kości, reumatoidalne zapalenie stawów. Ból jest na tyle silny, że uniemożliwia wykonywanie podstawowych codziennych czynności – chodzenie, wspinanie się po schodach, wstawanie z pozycji siedzącej. Bardzo często ból nie mija nawet po zażyciu leków przeciwzapalnych.

Endoproteza stawu biodrowego – przebieg operacji

Zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego trwa od 2 do 4 godzin. Po operacji monitoruje się stan chorego, zwłaszcza kończyny dolne – koniecznie należy poinformować lekarza w przypadku mrowienia lub drętwienia nóg. Po wykonaniu zabiegu podaje się antybiotyki, leki przeciwbólowe, środki przeciwzakrzepowe oraz płyny (podawane dożylnie). Należy nosić pończochy, które pobudzają krążenie krwi w nogach. Po kilku tygodniach zdejmuje się szwy pooperacyjne. Po operacji należy się wspomagać kulami – lekarz decyduje o długości pobytu pacjenta w szpitalu, terminie i długości rehabilitacji. Średni czas pobytu w szpitalu wynosi 5 dni. Koszt operacji waha się w przedziale 10-20 tys. złotych – cena uzależniona jest od rodzaju protezy, renomy kliniki i doświadczenia lekarza wykonującego zabieg. Operacja wstawienia endoprotezy refundowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niestety trzeba na nią czekać nawet 3 lata.

Endoproteza stawu biodrowego – możliwe powikłania

Osoby decydujące się na wykonanie zabiegu endoprotezy stawu biodrowego powinny liczyć się z ewentualnymi powikłaniami, m. in. możliwością powstania zatorowości płucnej (zakrzepy krwi z kończyn dolnych przedostają się do płuc). Przywołana dolegliwość może z kolei doprowadzić do niewydolności oddechowo-krążeniowej i wstrząsu. Inne możliwe powikłania to: problemy z opróżnianiem pęcherza, blizny, złamania kości, ruchomość protezy, infekcja stawu biodrowego, uszkodzenia wątroby, płuc i kłopoty z sercem. Jeżeli dojdzie do zwichnięcia lub zakażenia sztucznego stawu, konieczna jest ponowna operacja.

 

Wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego, pomimo coraz to bardziej zaawansowanych technologii może wymagać powtórzenia zabiegu.


Przeładuj

Występ 14-letniej Wiktorii poruszył jurorów "The Voice Kids"! To ona wyra show TVP?

zobacz 00:47