kobieta przed zabiegiem wszczepienia endoprotezy
©highwaystarz/Fotolia

Endoproteza stawu biodrowego – opis zabiegu

kobieta przed zabiegiem wszczepienia endoprotezy
©highwaystarz/Fotolia

Endoproteza to sztuczny stan biodrowy, który pozwala wrócić do sprawności osobie z chorą tkanką chrzęstną i kością biodra. Głowa kości udowej i panewka stawu biodrowego kości miedniczej tworzą razem staw biodrowy.

 

Pierwszy element stawu zastępuje się metalową kulką, drugi zaś wykonany jest z tworzywa sztucznego, przypomina gniazdo. Protezę mocuje się przy zastosowaniu cementu kostnego, cementu akrylowego lub hydroksyapatytu (naturalnego minerału). W protezie znajdują się pory niewielkich rozmiarów, które umożliwiają wrastanie kości w protezę.

Endoproteza stawu biodrowego – wskazania do wykonania zabiegu

Zabieg wszczepienia sztucznej protezy jest niezbędny u osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową, martwicę kości, reumatoidalne zapalenie stawów. Ból jest na tyle silny, że uniemożliwia wykonywanie podstawowych codziennych czynności – chodzenie, wspinanie się po schodach, wstawanie z pozycji siedzącej. Bardzo często ból nie mija nawet po zażyciu leków przeciwzapalnych.

Endoproteza stawu biodrowego – przebieg operacji

Zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego trwa od 2 do 4 godzin. Po operacji monitoruje się stan chorego, zwłaszcza kończyny dolne – koniecznie należy poinformować lekarza w przypadku mrowienia lub drętwienia nóg. Po wykonaniu zabiegu podaje się antybiotyki, leki przeciwbólowe, środki przeciwzakrzepowe oraz płyny (podawane dożylnie). Należy nosić pończochy, które pobudzają krążenie krwi w nogach. Po kilku tygodniach zdejmuje się szwy pooperacyjne. Po operacji należy się wspomagać kulami – lekarz decyduje o długości pobytu pacjenta w szpitalu, terminie i długości rehabilitacji. Średni czas pobytu w szpitalu wynosi 5 dni. Koszt operacji waha się w przedziale 10-20 tys. złotych – cena uzależniona jest od rodzaju protezy, renomy kliniki i doświadczenia lekarza wykonującego zabieg. Operacja wstawienia endoprotezy refundowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niestety trzeba na nią czekać nawet 3 lata.

Endoproteza stawu biodrowego – możliwe powikłania

Osoby decydujące się na wykonanie zabiegu endoprotezy stawu biodrowego powinny liczyć się z ewentualnymi powikłaniami, m. in. możliwością powstania zatorowości płucnej (zakrzepy krwi z kończyn dolnych przedostają się do płuc). Przywołana dolegliwość może z kolei doprowadzić do niewydolności oddechowo-krążeniowej i wstrząsu. Inne możliwe powikłania to: problemy z opróżnianiem pęcherza, blizny, złamania kości, ruchomość protezy, infekcja stawu biodrowego, uszkodzenia wątroby, płuc i kłopoty z sercem. Jeżeli dojdzie do zwichnięcia lub zakażenia sztucznego stawu, konieczna jest ponowna operacja.

 

Wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego, pomimo coraz to bardziej zaawansowanych technologii może wymagać powtórzenia zabiegu.


Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00