Wstrząśnienie mózgu, często nazywane wstrząsem mózgu, to łagodne uszkodzenie będące wynikiem urazu głowy. Objawy wstrząsu mózgu mogą być bardzo łagodne, szczególnie u niemowląt. Dlatego w razie wypadku trzeba dokładnie obserwować dziecko, a w razie wystąpienia niepokojących symptomów jak najszybciej udać się do lekarza.

Reklama

Objawy wstrząśnienia mózgu u dziecka

Symptomy wstrząśnienia mózgu zarówno u dorosłego, jak i u dziecka są takie same. Zaburzenia utrzymują się zwykle do kilku dni.

Charakterystyczne objawy wstrząśnienia mózgu:

  • niepamięć wsteczna, obejmująca okres od kilku minut do kilku dni,
  • nudności,
  • wymioty,
  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia równowagi,
  • przejściowa utrata przytomności (nawet do kilku godzin).

Niekiedy objawy nie są jednoznaczne, czasami stan dziecka pogarsza się po kilku godzinach lub upływie 1-2 dób po urazie.

Objawy u niemowlaka są nieco inne, dlatego warto zwrócić uwagę nawet na najmniejsze sygnały. Są nimi wymioty, zwiększona senność i bladość skóry.

Zobacz także

Co robić w przypadku urazu głowy u dziecka?

W przypadku delikatnego urazu, należy pozostać w domu i dokładnie obserwować dziecko pod kątem wyżej wymienionych objawów. Wiele osób myśli, że po urazie pod żadnym pozorem nie można pozwolić poszkodowanemu zasnąć. Jeśli jednak nie widzimy żadnych niepokojących symptomów, a senność najprawdopodobniej wynika z zmęczenia, warto pozwolić dziecku odpocząć. Jeśli jednak występują wymioty lub problemy z utrzymaniem kontaktu, równowagi, należy jak najszybciej pojechać do lekarza. Pod żadnym pozorem nie powinno się zostawiać dziecka samego przez dwie doby po urazie.

Leczenie wstrząśnienie mózgu u dziecka

W przypadku podejrzenia wstrząśnienia mózgu, trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Choć wstrząśnienie mózgu jest łagodną formą uszkodzenia mózgu, nie wolno go lekceważyć. Badania obrazowe mózgu, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny pokażą czy nie doszło do uszkodzenia kości czaszki lub krwiaka.

Po dokładnych badaniach lekarz decyduje czy pacjent musi pozostać na obserwacji w szpitalu. Lekarz zapyta o okoliczności wypadku, występujące objawy, stan zdrowia i przebyte choroby. W przypadku wstrząśnienia mózgu dziecko potrzebuje spokoju i wypoczynku oraz powinno być pod ciągłą obserwacją. Być może konieczne będzie również przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwwymiotnych. Przez ten czas poszkodowany nie powinien używać elektroniki - telefonów, komputerów, oglądać telewizji i i zbyt dużo chodzić. Chodzi o to by nie przeciążyć organizmu, który powinien mieć czas na regenerację.

Jeśli wstrząśnienie mózgu nie zostanie rozpoznane, a dziecko wróci do wcześniejszych aktywności, może się to skończyć poważnymi powikłaniami i nawracaniem objawów nawet przez kilka tygodni.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama