lekarz robiący zastrzyk
©thodonalFotolia

Szczepionka ratunkiem na wściekliznę

lekarz robiący zastrzyk
©thodonalFotolia

Na wściekliznę co roku umiera 100 tysięcy osób. Głównie w krajach tropikalnych, w których nie szczepi się zwierząt. W Europie przypadki zakażenia się wścieklizną występują sporadycznie.

Szczepionka po zakażeniu wścieklizną

Wścieklizna to choroba nieuleczalna i śmiertelna. Jej wirusy można zneutralizować dzięki szczepionce, na którą organizm odpowiada, wytwarzając przeciwciała zapobiegające rozwojowi choroby. W przypadku wścieklizny szczepionkę podaje się wówczas, gdy już dojdzie do zakażenia. Szczepionkę należy podać w ramię lub pod łopatkę w ciągu 10 dni od ugryzienia przez zwierzę lub od polizania przez nie rany na ciele człowieka. Nie wystarczy jeden zastrzyk, szczepienie należy powtórzyć pięciokrotnie.

Czy zwierzę było szczepione?

Trzeba ustalić, czy zwierzę było szczepione przeciw wściekliźnie. W przypadku braku chęci współpracy właściciela wzywa się policję lub straż miejską. Zwierzę musi zbadać weterynarz, a od wyników badania zależy dalsze postępowanie. Jeśli zwierzę jest chore, pacjentowi podaje się zastrzyk, jeśli jest zdrowe, pozostaje on pod obserwacją przez 2 tygodnie. Wskazaniem do szczepień jest ugryzienie w głowę lub szyję i pogryzienie przez zwierzę, które nie ma właściciela, i zwierzę dzikie. Szczepienia rozpoczyna się w ciągu 10 dni po niebezpiecznym kontakcie ze zwierzęciem.

 

Szczepionkę podaje się, zanim wystąpią objawy charakterystyczne dla wścieklizny. Pierwszą dawkę tuż po ugryzieniu lub polizaniu przez zwierzę, drugą – 3 dni później, trzecią – tydzień od pierwszego szczepienia. Czwartą dawkę podaje się 2 tygodnie od pierwszej dawki, a piątą – po miesiącu i w końcu szóstą po upływie 3 miesięcy, jeśli zdiagnozowano poważne zagrożenie wścieklizną.

Profilaktyka wścieklizny

Aby zapobiegać zarażeniu wścieklizną, stosuje się szczepienia ochronne. Zaleca się je przede wszystkim osobom, które ze względu na wykonywany zawód są narażone na kontakty z obcymi zwierzętami, na przykład leśniczym, oraz turystom podróżującym do krajów tropikalnych. Szczepionkę przed zakażeniem wścieklizną podaje się w 3 dawkach. Turyści muszą się zaszczepić co najmniej 3 tygodnie przed podróżą. Szczepienie powtarza się po upływie roku, a następnie po 5 latach, aby zagwarantować ochronę.

 

By zapobiec zakażeniu wścieklizną, należy eliminować podejrzane o wściekliznę zwierzęta, szczepić zwierzęta domowe i dzikie, a także osoby zawodowo narażone na wściekliznę i nie dotykać martwych zwierząt.

 

Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49